Zümrüt Kolye

Zümrüt Pırlanta Kolye Fiyatları?

Zümrüt taşı doğada bulunan yeşil renkli bir taş türüdür. Oldukça değerli bir taştır. Yıllardır gücü ve zarafeti temsil etmektedir.  zümrüt pırlanta kolye geçmiş zamanlarda padişahların eşlerinin de oldukça tercih ettiği bir türdür. Kadınlar değerli aksesuar ve takılara değer vermektedirler. Sadece maddi değer değil manevi anlamı olması da zümrüt pırlanta kolyeyi özel kılmaktadır. 

Zümrüt pırlanta kolyelerin taşları yeşil olmaktadır. Çünkü zümrütün doğal hali yeşildir. Farklı birçok kombine şıklık katmaktadır. Zümrüt kolye fiyatları uygun değildir. Zümrütün değerli bir taş olması fiyatında artmasına sebep olmaktadır. Zümrüt kolye de farklı karatlar da kullanılabilmektedir.

Kullanılan karatta zümrüt pırlanta kolyenin fiyatını etkilemektedir. Ayrıca kolye yapımında kullanılan altının ayarı da fiyatta değişime sebep olabilmektedir. Altınların ayarlarına göre aralarında büyük fiyat farkları bulunabilmektedir. Fiyatlarda zümrütte karatın etkisi olduğu gibi altında da gramın etkisi vardır. 

Kaliteli ve gerçek bir zümrüt pırlanta kolyenin sertifikası olmalıdır. Alım yapılırken buna dikkat etmek gerekmektedir. Dikkat edilmediğinde gerçek olmayan bir zümrüt pırlanta kolyeye gerçek fiyatı ödenebilir. Bu durum da mali zarar anlamına gelmektedir.

Zümrüt Pırlanta Kolye Modelleri Nelerdir?

Zümrüt pırlanta kolyeler zümrüt taşının içine yerleştirildiği desene göre veya yapımında kullanılan altına göre farklı isimler alabilmektedir. Zümrüt pırlanta kolye modelleri şu şekildedir;

 • Zümrüt taşlı kolye,

 • Zümrüt gerdanlık,

 • Zümrüt yeşili kolye,

 • Zümrüt altın kolye,

 • 0.32 karat pırlanta zümrüt kolye,

 • 0.12 karat Çiçek Formlu Zümrüt Taşlı Elmas Kolye,

 • 0.15 karat Zümrüt Taşlı Baget Pırlanta Kolye,

 • 0.29 karat Pırlanta Zümrüt Kolye,

 • 0.33 karat Zümrüt Fantazi Kolye.

Zümrüt pırlanta kolye modelleri bütçeye göre de tercih edilebilmektedir. Farklı karatlar da olan kolyelerin fiyatları da farklı olabilmektedir. Zümrüt pırlanta kolye seçimi yaparken kişinin zevkine uygun bir tercih yapması gerekmektedir. Bazı zümrüt kolyeler çok gösterişli ve fazla taşlı olmaktadır. Bazıları ise sadece ve şık olmaktadır.

Zümrüt Pırlanta Kolyenin Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt pırlanta kolyenin özelliklerinden birisi değerli ve zor bulunan bir taş olmasıdır. Aynı zamanda pahalı bir taştır. Bazı inanışlara göre doğal taşlar vücuda farklı faydalı enerjiler verebilmektedir. Zümrüt taşı da onlardan biridir. Zümrüt pırlanta kolye de kullanılan zümrüt taşının özellikleri şu şekildedir;

 • Sadakat, duyarlılık, aşk ve gücü temsil etmektedir.

 • Zümrüt taşı yaydığı yeşil ışık sayesinde beyni dinlendirmektedir.

 • Kalp çakrası enerjisini en çok temsil eden taş olmaktadır. Kalp çakrasını yeniden dengelemek için kullanılmaktadır.

 • Zümrüt taşının kötü şans ve sefaleti önlendiğine inanılmaktadır.

 • Zümrüt taşı bereket ve neşe kaynağı olarak görülmektedir.

 • İnanışa göre zümrüt taşı sevgiyi arttırmaktadır ve yaşama sevinci vermektedir.

Zümrüt taşlı kolye de zümrütün parlak ve canlı kalabilmesi için temizlik oldukça önemlidir. Zümrüt pırlanta kolyenin temizliği şu şekilde olmaktadır;

 • Zümrüt takıları başak takılarla temas ettirmeden kendi kutusunda saklamak gereklidir.

 • Uzun süre kullanılmayan ve tozlandığı düşünülen zümrüt pırlanta kolyeyi sadece suyla yıkamak ve daha sonra havluyla kurulamak yeterli olmaktadır.

 • Zümrüt kolyeye parfüm sıkmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Parfümün içinde bulunan kimyasallar zümrütün doğal ışıltısına zarar verebilir.

 • Zümrüt pırlanta kolyeyi düşürmemeye dikkat edilmelidir. Gözle görülmese bile çizilmeler veya çatlamalar meydana gelebilir.

 • Zümrüt pırlanta kolyeleri temizlemek içi özel solüsyonlar bulunmaktadır. Bu solüsyonlarla temizliği yapılmalıdır. Evde bulunan deterjanları kullanmak kolyeye zarar verebilmektedir.

Zümrüt Pırlanta Kolyede Kaç Ayar Altın Kullanılır?

Zümrüt pırlanta kolyelerin bu ismi alması yapımında kullanılan taşın zümrüt olmasından kaynaklıdır. Zümrüt taşının yerleştirileceği kısım ve kolyenin diğer kalan maden kısımları altın olmaktadır. Altın maden olarak en değerli madendir. Farklı ayarlarda altınlar bulunmaktadır. Bu ayarlar altının içerisinde ne kadar farklı madenler bulunmaktadır bunu göstermektedir. 

Altının içine gümüş, nikel ve krom gibi farklı madenler karıştırılması fiyatında düşmeye sebep olabilmektedir. Bütçenin çok yüksek olmadığı zamanlarda düşük ayarlı altınlar tercih edilebilmektedir. Takı yapımında genellikle 8 ayar,14 ayar ve 22 ayar altın kullanılmaktadır. 8 ayar altın içerisinde en az altın bulunduran ayardır. 24 te 8’i altındır ve diğerleri farklı madenlerdir. 8 ayar altının fiyatı en uygundur.

14 ayar altın sıklıkla kolye, bileklik ve yüzük yapımında kullanılmaktadır. 8 ayara göre içerisinde daha çok altın bulundurmaktadır ve sert bir yapıya sahiptir. Düşük gramlarda alınsa daha kolay kırılmamaktadır. Bu nedenle tercih sebebi olmaktadır. 22 ayar altın saf altına en yakın olanıdır. İçerisinde çok az miktarda farklı maden bulundurmaktadır. 

Bu nedenle fiyatı da pahalı olmaktadır. Daha çok yatırımlık aksesuarlar için kullanılmaktadır. Düşük gramlarda yumuşak olmaktadır bu durum da alınan aksesuarın bükülmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle 22 ayar altınlar yüksek gram tercih edilmelidir. Zümrüt pırlanta kolyelerde isteğe göre altın ayarı kullanılabilmektedir. Tercihe bütçe de etki etmektedir. Bütçeye uygun ayar seçimi yapılmaktadır.

Zümrüt Pırlanta Kolye Kaç Karat Pırlantadır?

Zümrüt pırlanta kolyelerde karat bir ağırlık ölçü birimidir. 1 karat 0.2 grama denk gelmektedir. Zümrüt pırlanta kolyeler istenilen karatta yapılabilmektedir. Karat arttıkça taşın büyüklüğü ve fiyatı da artmaktadır.

Bazı kişiler küçük taşlı ve sade kolyeler tercih ederken bazı kişiler büyük taşlı kolyeler tercih edebilmektedir. Bu durum karatla alakalıdır. Karatın artması doğal olarak ağırlığın artması demektir, bu durum da fiyatın yükselmesine sebep olmaktadır. Zümrüt pırlanta kolye seçimi yaparken bütçe de göz önünde bulundurulmalıdır. Bütçenin uygunluğuna göre karat tercihi yapılmalıdır. 

Zümrüt çok değerli ve ulaşılması zor bir taştır. Bu nedenle küçük karatları bile yüksek fiyatlar olabilmektedir. Zümrüt pırlanta kolye alımında bütçe uygun ise 1 karattan yüksek karat tercih yapmak gerekmektedir. Zümrüt taşının karakteristik özellikler yüksek karatlar da kendini daha fazla gösterebilmektedir.