Zümrüt Küpe

Zümrüt Küpe Fiyatları?

İnsanlar bazen sevdiklerini mutlu etmek için özel ve anlamlı bir hediyeye ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlarda kadınlara alınan hediyeler arasında akıllara ilk sıralarda değerli taşlara sahip takılar gelmektedir. Değerli taşların güzellikleri, görünüşleri kadar anlamları da önemlidir. Bu nedenle değerli taşlar arasında özel anlamı nedeniyle zümrüt ön plana çıkmaktadır.

Zümrüt, bir diğer adıyla ‘Emerald Taşı’ sadakat taşı olarak da bilinmektedir. Sadakat ve aşkın sembolü olan bu taş rengi ve yapısıyla oldukça fazla dikkat çekmektedir. Hem şık hem de zarif anlamı olan bir hediye arayan kişiler bu nedenle zümrüt küpelere yönelmektedir.

Birbirinden farklı yapıda, boyutta ve özellikte zümrüt küpe çeşitleri bulunmaktadır. Bu modeller arasında araştırma yapan kişiler zümrüt küpe fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isterler. Ancak zümrüt küpe modellerinin çeşitlerinin bir hayli fazla olması sebebiyle net bir fiyat bilgisine ulaşamazlar. Bu nedenle zümrüt küpe almak isteyen kişilerin doğru fiyat bilgisine ulaşabilmesi için ilk olarak tercih edecekleri modeli belirlemeleri önerilmektedir.

Zümrüt Küpe Modelleri Nelerdir?

Zümrüt taşı oldukça zarif ve gösterişli bir taştır. Bu değerli taştan yapılan küpeler de kadınlar tarafından beğenilmektedir. Her kadının kendine has tarzı ve zevki olduğu düşünülerek zümrüt küpeler farklı tarzlarda çeşitlendirilerek tasarlanmaktadır. Bu nedenle birbirinden farklı tasarıma ve özelliklere sahip zümrüt küpe modelleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu modeller arasından en çok tercih edilen ve beğenilen modeller ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Zümrüt taşlı gümüş küpe: Zümrüt taşı ve gümüşün birleşimi ile tasarlanan küpelere zümrüt taşı gümüş küpe denilmektedir. Başlı başına gösterişli bir taş olan zümrüt taşının tek başına kullanıldığı ve küpenin arka kısmının gümüş kullanılarak tasarlandığı bu modeller hem şık hem de diğer zümrüt küpelere göre daha uygun fiyatlı olması sebebiyle yoğun olarak tercih edilmektedir.

 • Damla zümrüt küpe: Zümrüt taşının su damlasını anımsatan görüntüsü sebebiyle damla zümrüt küpe olarak adlandırılan bu model de beğenilen ve tercih edilen zümrüt küpe modelleri arasında yer almaktadır. Damla zümrüt küpeler özel günlerde en çok tercih edilen takılar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda damla küpelerin kişilerin isteğine göre farklı boyutlarda olabilmesi de ürünü tercih sebebi yapmaktadır.

 • Zümrüt pırlanta küpe: Pırlanta başlı başına kadınların en çok sevdiği değerli taşlar arasında yer almaktadır. Pırlantanın zarafeti ve zümrüt taşının gösterişli halinin birleşiminden meydana gelen küpeler zümrüt pırlanta küpe olarak adlandırılmaktadır. Bu model birbirinden farklı boyutta ve şekilde zümrütten üretilebildiği gibi pırlantaların da karatları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle her bütçeye uygun zümrüt pırlanta küpe bulmak mümkündür.

 • Zümrüt altın küpe: Zümrüt taşının değerli madenler arasında yer alan altın ile birleşiminden meydana gelen zümrüt altın küpeler de en çok tercih edilen zümrüt küpe modelleri arasında yer almaktadır. Genellikle zümrüt taşının küpenin odağında olduğu ve altınla süslendiği bu modellerde küpenin arka kısmı da altından üretilmektedir. Zümrüt taşının boyutu ve kullanılan altının ayarına bağlı olarak zümrüt altın küpe modellerinde fiyat aralığı oldukça geniştir.

Zümrüt Küpenin Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt küpeler üzerinde kullanılan zümrüt taşının anlamı ve taşın görüntüsü nedeniyle oldukça fazla tercih edilen takılar arasında zümrüt küpe modellerini göstermek mümkündür. Kadınların beğenisini toplayan zümrüt küpe modellerinin bilinmesi gereken bazı özellikleri vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Zümrüt küpe yeşil rengin farklı tonları olarak da bulunabilmektedir.

 • Zümrüt küpelerde kullanılan zümrüt taşının yaymış olduğu yeşil ışık sebebiyle beyni dinlendirdiği de düşünülmektedir. 

 • Zümrüt taşı kalp çakralarını temsil eden taştır. Bu nedenle çakraların dengelenmesi amacıyla da zümrüt taşı kullanılır. 

 • Zümrüt küpelerde kullanılan zümrüt taşı negatif enerjiyi nötralize etmesi ile de bilinen bir taştır.

 • Zümrüt taşının sevgi ve sadakati temsil etmesi sebebiyle zümrüt küpeler evlilik yıldönümü, doğum günü gibi özel günlerde en çok tercih edilen hediyeler arasında yer almaktadır.

 • Zümrüt küpeler gümüş kullanılarak da tasarlanabilmektedir.

 • Zümrüt ve pırlantanın birleşiminden oluşan zümrüt pırlanta küpeler kadınların en çok tercih ettiği zümrüt küpe modelleri arasındadır.

 • Zümrüt küpelerin birçok farklı modeli bulunmaktadır. Sarkıtmalı zümrüt küpe modelleri olduğu gibi kulak hizasında modeller de bulunur.

 • Zümrüt taşı küpe yapımında tek başına tercih edilebileceği gibi beraberinde gümüş, altın, pırlanta gibi diğer değerli taşlarla da tasarlanabilir. 

 • Zümrüt taşı elmas, yakut, safir ile birlikte en değerli olarak bilinen dört taş arasında yer almaktadır.

 • Zümrüt taşı doğal bir taştır. Bu nedenle taşın gücüne inanılmaktadır. Bu güce göre zümrüt taşın bereketi artırdığı ve sefaleti önlediği de belirtilenler arasındadır.

 • Doğal taşların negatif enerjilerden arındırılması gerektiğine inanılır. Bu nedenle zümrüt taşı ile tasarlanan küpelerin temizliği de farklıdır. Saf su ile yapılabilen bu temizliğin yanı sıra negatif enerjiyi arındırmak amacıyla deniz suyu, tuzlu su, toprağa gömerek temizleme, tütsüleyerek temizleme, mum ışığı ile temizleme ve tuz lambası ile temizleme de negatif enerjilerden arındırmak adına yapılan işlemler içerisindedir.

Zümrüt Küpe Kaç Karat Pırlantadır?

Zümrüt taşı yeşil rengi ile oldukça gösterişli ve şık bir değerli taştır. Bu nedenle küpe yapımında yoğun olarak kullanılır. Aynı zamanda pırlanta da kadınların severek tercih ettiği taşlar arasında yer almaktadır. Genellikle zümrüt taşının odakta olduğu, pırlantaların zümrüt taşını çevrelediği modeller hem zarif hem de şık bulunmaktadır. 

Zümrüt küpelerde kullanılan pırlantaların boyutlarının ve parlaklıklarının değişmesi ile birlikte karatları da değişmektedir. Bu nedenle zümrüt küpelerde kaç karat pırlanta kullanıldığı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Zümrüt küpelerde 1.5 karat pırlantalar kullanılabildiği gibi daha büyük ve parlak olan 6-6.5 karat pırlanta taşlar da kullanılabilmektedir. Pırlantaların ve zümrüt taşının boyutunun, parlaklığının artması ile birlikte fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle herkesin kendi bütçesine uygun zümrüt pırlanta küpe bulması mümkündür.

Zümrüt Küpe Kaç Ayar Altından Yapılmıştır?

Zümrüt, değerli taşlar arasında en çok bilinen ve ilgi gösterilen taşlar arasında yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak takı olarak en çok tercih edilen küpelerde de yoğun olarak zümrüt taşı kullanılmaktadır. Odak noktası zümrüt olan veya farklı değerli taşlar kullanılarak tasarlanabilen küpelerde dahi zümrüt taşının dikkat çekici yeşil rengiyle bir şekilde ilgi çektiğini görmek mümkündür.

Zümrüt küpelerde gümüş, pırlanta gibi değerli taşlar kadar altın da kullanılmaktadır. Hem zümrüt taşını çevreleyerek hem de küpenin kulak ile temas eden arka kısmında kullanılabilen altının ayarı da değişkenlik göstermektedir. 

Altının ayarı saf olması ile doğru orantılıdır. Bu nedenle 24 ayar altın en yüksek saflıkta altın olarak görülürken bu ayar 8’e kadar düşebilmektedir. Altın karışımının içerisine farklı malzemeler eklenerek ayarının düşürülmesi ile altının değeri de düşmektedir. Ancak takılarda genel olarak bu durum fazla önemsenmez. Bu nedenle altın kullanılarak tasarlanan zümrüt küpelerde genel olarak 14 ayar yani %58.5 saflığa sahip olan altın kullanılır. Fakat istenildiği takdirde küpenin üretiminde 24 ayar altın da kullanılabilmektedir. Bu nedenle net bir altın ayarı belirtmekten ziyade genel bir tanım yapmak daha doğrudur.