Yakut Küpe

Yakut Küpe Fiyatları?

Özel günlerde veya hediyeler ile insanların sevdiklerini özel hissettirmek istediği vakitlerde akıllara en anlamlı ve güzel hediyeler arasında yer alan, değerli taşlar kullanılarak hazırlanan takılar gelir. Bu bağlamda dünya üzerinde en değerli dört taş olarak kabul edilen elmas, safir, zümrüt arasında yer alan yakut taşı hem rengi hem de taşın kendine ait özellikleriyle takılarda, özellikle de küpe yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Yakut küpeler, şarap rengine dönük bordo renkleriyle asalet ve gösterişleriyle bilinirler. Oldukça parlak olan yakut küpeler değerli taşlardan yapılmış şık bir küpe almak konusunda kararsız kalanların tercihleri arasında yer almaktadır. Yakut taşının şans ve başarı anlamları kişilerin hediyelerini daha da anlamlı kılmaktadır. 

Işıltılı ve gösterişli olan yakut küpeler aynı zamanda oldukça geniş bir model çeşitliliğine sahiptir. Bu model çeşitliliği arasında herkesin kendi bütçesine ve zevkine uygun yakut küpe modelini bulması mümkündür. Bu nedenle yakut küpe satın almak isteyen kişiler ilk olarak bu küpeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına araştırma yaparlar.

Yakut küpeler konusunda yapılan araştırma verileri içerisinde yakut küpe fiyatları da merak edilenler arasında yer alır. Ancak yakut küpe fiyatları hakkında çoğu kişi net bir fiyat bilgisine ulaşamaz. Bunun nedeni küpelerin modellerine, işçiliklerine, boyutlarına ve diğer özelliklerine bağlı olarak fiyatlarının değişmesidir. Bu nedenle yakut küpe satın almayı düşünüp fiyat konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin ilk olarak nasıl bir model istediklerini belirlemeleri ve bu model üzerinden fiyat araştırması yapılması önerilmektedir.

Yakut Küpe Modelleri Nelerdir?

Yakut küpeler genel olarak kadınların tercih ettiği takılar arasında yer almaktadır. Bu nedenle her kadının zevkine ve tarzına hitap etmek, farklı bütçelere uygun ürünler ortaya sunmak için ürün çeşitliliği fazla tutulmuştur.

Birbirinden farklı yakut küpe modelleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu modeller arasında en çok tercih edilenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yakut pırlanta küpe: Yakut rengi ve yapısı ile kadınların beğenerek tercih ettiği değerli taşlar arasındadır. Aynı şekilde pırlantalar da ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Pırlanta ve yakut taşının bir arada kullanıldığı küpeler ise yakut pırlanta küpe olarak adlandırılmaktadır. Bu küpelerde genel olarak yakutun ortada, ön planda olduğu pırlantaların ise yakutu çevrelediği bir hava hâkimdir. Yakut pırlanta küpeler sarkıtmalı olarak tasarlanacaksa sarkıtma kısımlarında pırlanta taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Bu küpelerde kullanılan taşların büyüklüğü ve parlaklığına bağlı olarak karatları değişkenlik göstermektedir.

 • Yakut taşlı küpe: Yakut taşı başlı başına asil ve gösterişli bir taştır. Bu nedenle beraberinde farklı değerli taşlar kullanılmadan da küpe haline getirilmektedir. Yakut taşlı küpe genel olarak kulak aynı hizada veya damla şeklinde olabilmektedir. 

 • Yakut altın küpe: Yakut ile altının birleşiminden meydana getirilen küpeler yakut altın küpe olarak adlandırılmaktadır. Bu küpelerde de genel olarak yakut taşının ön planda olduğu altının ise yakut taşını çevrelemek amacıyla kullanıldığı modeller yoğunluktadır. Bununla beraber beyaz altın, sarı altın veya yeşil altın olarak tasarlanabilmektedirler. Yakut altın küpelerde küpenin kulak ile temas eden kısımları da altın kullanılarak tasarlanmaktadır.

 • Yakut gümüş küpe: Yakut taşı ile gümüş kullanılarak tasarlanan küpeler yakut gümüş küpe olarak adlandırılırlar. Bu küpeler genel olarak diğer modellere göre daha uygun fiyatlı olurlar. Bunun sebebi ise yakut ile beraber kullanılan gümüştür. Yakut gümüş küpelerde genellikle küpenin kulak ile temas eden arka kısmı gümüşten üretilmektedir.

 • Yakut damla küpe: Yakut taşının su damlası şeklinde olduğu modeller yakut damla küpe olarak adlandırılırlar. Bu modeller hem zarif hem de şık olması sebebiyle yoğun olarak tercih edilmektedir. Bunun yanında yakut taşının boyutu da değişkenlik göstermektedir. Taşın boyutuna ve işçiliğine bağlı olarak fiyat aralığı da değişmektedir.

Yakut Küpenin Özellikleri Nelerdir?

Yakut taşı hem görüntüsü hem de anlamı sebebiyle beğenilen ve küpe yapımında çokça tercih edilen değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak yakut küpelerin özellikleri de merak edilmektedir.

Yakut küpelerin özellikleri şu şekildedir:

 • Yakut küpeler dünya üzerinde en değerli olarak kabul edilen dört taş arasında yer almaktadır.

 • Yakut küpeler doğal taş olarak kabul edildiği için kullanan kişilere sağlamış olduğu faydalar bulunmaktadır.

 • Yakut taşından üretilen küpelerin kişilere mutluluk ve güven getireceğine inanılmaktadır.

 • Yakut taşının çok eski zamanlardan beri şans getirdiğine inanılır. Bu nedenle yakut küpelerin de kullanan kişilere şans getireceğine inanılmaktadır. 

 • Yakut taşı tek başına da zarif ve şık kabul edilir. Bu nedenle farklı bir değerli taş kullanılmadan da yakut küpeler tasarlanmaktadır.

 • Yakut küpelerin en çok tercih edilen modelleri arasında yakut pırlanta küpeler yer almaktadır.

 • Yakut taşlarının kan dolaşımını dengeli hale getireceğine inanılmaktadır.

 • Yakut taşlarının bağışıklık sistemini güçlendireceğine inanılmaktadır.

 • Yakut küpelerinde kullanılan taşların boyutları, pırlantaların karatları ve altınların ayarları değişkenlik gösterebilir. Bu duruma bağlı olarak ürünlerin fiyatları da değişir.

 • Yakut taşı doğal taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırmak adına duru su ile temizleme, deniz suyu veya tuzlu su ile temizleme, toprağa gömerek temizleme, tütsüleme gibi çeşitli işlemler uygulanabilmektedir.

 • Yakut küpelerde kullanılan yakut taşları bulunduğu ortamdaki ışığa bağlı olarak bordonun farklı tonlarında algılanabilir.

Yakut Küpe Kaç Karat Pırlantadır?

Yakut küpeler ile birlikte kullanımı en çok tercih edilen değerli taşlar arasında pırlantalar ilk sırada yer almaktadır. Yakut taşının asaleti ve pırlantanın zarifliği ile ortaya konulan yakut pırlanta küpeler yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle yakut pırlanta küpe modellerinin çeşitliliği son derece fazladır.

Yakut küpelerde kullanılan pırlantaların boyutları ve parlaklığı değişkenlik göstermektedir. Bu parlaklık ve boyutların değişmesi ile birlikte pırlantaların karatları da değişmektedir. Bu nedenle yakut küpelerde kaç karat pırlanta kullandığı bağlamında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Tasarlanan modele göre yakut küpelerde 2 karat pırlantalar kullanılabileceği gibi 5-6 karatlık pırlantalar da kullanılabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak yakut pırlanta küpelerde fiyat farkları da meydana gelmektedir.

Yakut Küpe Kaç Ayar Altından Yapılmıştır?

Yakut küpelerde en çok kullanılan bir diğer değerli maden ise altındır. Altın ile süslenen ve küpenin kulak ile temas ettiği bölümlerin altından yapılması sonucunda meydana getirilen yakut altın küpeler fazlaca tercih edilmektedir. Bununla beraber bu küpelerin model çeşitliliği farklı çeşitlere göre fazladır.

Yakut küpelerde kullanılan altınlar beyaz, yeşil, sarı gibi farklı renklerde olabilmektedir. Aynı zamanda bu altınların ayarı da değişmektedir. Altınların ayarı altının saflığına göre belirlenmektedir.

 En saf olarak kabul edilen altının ayarı 24 ayardır. Yakut küpelerde ise genel olarak 14 ayar altın kullanımı tercih edilmektedir. Ancak bu oldukça değişken bir durumdur. İsteğe bağlı olarak 24 ayar gibi farklı ayarlarda da yakut altın küpeler üretilebilmektedir. Bu nedenle yakut altın küpelerin kaç ayar altından üretildiği konusunda net bir bilgi vermek pek mümkün değildir. Küpelerin üretiminde kullanılan altının ayarına bağlı olarak küpelerin fiyatları da değişmektedir.