Safir Kolye

Safir Kolye Fiyatları?

Safir kolye fiyatları satın alınacak olan kolye modeline ve kolyelerin içeriğinde bulunan pırlanta elmas ve benzeri maddelere göre belirlenmektedir. Kolyelerde kullanılan pırlanta taşları ya da safirin karatı, safir kolye fiyatlarını da direkt olarak etkileyen detaylar arasında yer almaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra safir kolyede tercih edilen taşın kalitesi ve renkleri de fiyatları etkileyen unsurlardan biridir. Özellikle bazı safir taş renkleri doğada oldukça nadir bulunduğu için fiyatları da aynı şekilde özenle belirlenmektedir. Safir kolyede kullanılan pırlanta taşları ya da safirin karatı da safir kolye fiyatlarını oldukça etkilemektedir. Bunun dışında safir kolye de tercih edilen taşın kalitesi ve renkleri de fiyatlarda ki değişikliğe sebep olmaktadır. Özellikle bazı safir taş renkleri doğada oldukça nadir bulunduğundan dolayı bazı modeller, daha yüksek fiyatlı olabilmektedir.

Safir Kolye Modelleri Nelerdir?

Safir kolye göz alıcı ve ışıltılı renkleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran mücevherler arasında yer almaktadır. En değerli taşların başında gelen safir taşlar, göz alıcı ve etkileyici tasarımlar ile ön planda olmaktadır. Farklı renk seçenekleri ile doğada oldukça nadir bulunan safir kolye modelleri farklı renk tonları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Safir kolye modelleri, göz alıcı ışıltısı ile alıcıların beğenisini kazanan tasarımlara sahiptir. En değerli taşlardan biri olarak bilinen safir, göz alıcı ve etkileyici görünüşü ile zerafeti ön plana çıkardığı için de özellikle kolye olarak tercih edilmektedir. Bu özelliklerinin dışında pırlanta kolye oldukça klasik ve sade olsa da safir ile birleştiğinde çeşitli durumlarda şıklığı ile ön plana çıkmaktadır. Safir kolye ise modellerindeki çarpıcı renkleri ve doğallıktan gelen güzelliği, zarif şıklığı ile dikkatleri üzerine çekebilmektedir. Safir kolye modelleri oldukça şık ve zarif mücevherler arasında yer aldığından dolayı farklı tasarım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle çok değerli taşlar da içeren safir kolyelerin doğru şekilde muhafaza da edilmesine özen gösterildiğinde bir ömür boyu aynı ışıltı ve şıklıkta bulunduğu bilinmektedir.

Safir kolye modelleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Elmas safir kolye

  • Safir baget kolye

  • Safir gerdanlık

  • Pırlanta safir damla kolye

  • Oval safir anturaj kolye

  • Safir taşlı gümüş kolye

  • Safir çapa kolye

  • Renkli taşlı safir kolye

Hem spor hemde klasik kıyafetler ile kullanılabilen safir kolye modelleri, sadelikle şıklığı bir araya getirmektedir. Yeryüzünün çok değerli taşları arasında yer alan safirin parıltılı renk tonları, pırlantanın gücü ile eşsiz bir uyum yakalayarak kombinlere ayrı bir hava kattığı görülmektedir. Sadelikleri ve şıklıkları ile ön plana çıkan safir kolye çeşitleri yüzyıllardır çiftler arasında sonsuz bir sadakat simgesi olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca kralların kraliçelere düğün merasimlerinde bir gelenek olarak  taktığı safir kolyeler aynı zamanda sevginin sonsuz gücünü de temsil ettiği bilinmektedir. Asaleti sembolize eden pırlanta safir, parıltının artmasını sağlamaktadır. Yıllar boyunca merasimlerin vazgeçilmez mücevherlerinden biri olan pırlanta ve safir kolyeler arasında pek çok model bulunmakta. Dini motifler bulunan modellerin yanı sıra çiçekli ve damla modeller ve renkli, taşlı kolye modelleri de yer almaktadır.

Safir Kolyenin Özellikleri Nelerdir?

Safir taşı mavi rengine sahip doğal bir taştır. Sert ve ısıya dayanıklı olarak bilinen safir taşı ile farklı modellerde kolye ve yüzük tasarımları yapılmaktadır. Mavi rengin sakinlik ve dinginliğin rengi olduğu bilinmektedir. Sürekli kullanılması halinde kişilere huzur ve dinginlik verdiği bilindiği için safir kolyelerde bu amaca uygun olarak tasarlanmaya özen gösterilmiştir. Safir taşının ruhsal olarak dinginlik sağlamasının yanı sıra farklı hastalıklara da iyi geldiği konuşulmaktadır. Özellikle böbrek ve kalbi kuvvetlendirir, mavi renk de konsantrasyonun artmasını sağlar. Özgüveni arttırdığı ve sadakat duygusunu beslediği bilinmektedir. Sevgiliye alınacak en güzel hediyelerin başında safir taşlı kolye, küpe ve bileklik gibi takılar gelmektedir. Safir taşı kullanan kişilerin altıncı hissinin kuvvetlendiğine ve inanç duygusunun arttığına inanılmaktadır. 

Safir kolyeler, doğada bulunan en değerli taşlardan biri olan safirin, kadınların zarif ve şık bir şekilde boynunda taşıdığı bir mücevher türüdür. Safir kolyeler; uzun zaman boyunca doğada oluştuğu bilinen, en değerli maden türlerinden biri olarak bilinmektedir. Dünya üzerindeki en sert madenlerden biri olmakla birlikte aynı zamanda en parıltılı ve ihtişamlı taş olması da onu eşsiz kılan özelliklerden biri olmaktadır. Safir kolye modelleri, göz alıcı renkleri ve ışıltısı ile kadınların en sevdiği mücevherler arasında yer almaktadır. Özellikle safir gibi değerli taşlar, kolyede buluştuğunda özel tasarımları ile parıltısını ön plana çıkmaktadır. Farklı renklerde doğada bulunan safir kolyeler, farklı renk tonları ile kolyelere ayrı bir hava katmaktadır. En değerli taşlardan biri olan safir, göz alıcı ve zarafeti ile dikkat çekmektedir. Kadınların şıklığını ve stilini tamamlayan safir kolyeler, günlük yaşantıda ve özel hayatta her zaman kombinleri tamamlayan mücevherlerdir.

Sade gerdanlıklar ya da pırlanta kolye oldukça klasik olsa da safir ile birleştiğinde çeşitli durumlarda şıklığı tamamlamaktadır. Safir kolye ise modellerindeki göz alıcı renk skalası ve doğallıktan gelen güzelliği, sade ve zarif şıklığı da tamamlayıcı özelliktedir.

Safir Kolye Kararma Yapar mı?

Safir kolyeler kullanırken kararmaması için bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Safir kolyelerin  göz alıcı ışıltısını korumak ve uzun süre eşsiz güzelliğini muhafaza etmek adına satın alındıktan sonra mutlaka güneş ışığı almayan ortamlarda muhafaza edilmesi önerilmektedir. Kararmaması için hava ile temas ettirilmemeli ya da karardığında karbonatlı su ile beyazlatılabileceği bilinmelidir.

Özellikle çok değerli taşlar barındıran safir kolyelerin doğru şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu sayede uzun süre kararma yapmadan ilk günkü güzelliği ile aynı safir kolyenin uzun süre kullanılması mümkün olmaktadır. Safirin ışıltısını ve uzun süre güzelliğini korumak için satın alındıktan sonra mutlaka güneş ışığı almayan ortamlarda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde güneş ışığı kaynaklı olarak hafif de olsa renk değişimleri de engellenebilmektedir. Bu faktörlerin yanı sıra diğer kolye modelleri ile değerli safir taşlarla tasarlanıp üretilmiş kolyelerin aynı yerde, temas edecek şekilde muhafaza edilmemesi önem teşkil etmektedir. Bu tarz durumlar oluştuğunda taşların çizilmesi, hasar alması söz konusu olmaktadır. Doğru yöntemler kullanılarak muhafaza edilen safir kolyeler uzun süre kalıcı olup kararma yapmamaktadır.

Safir Kolyede Kaç Ayar Altın Kullanılmıştır?

Altın ayarı altının saflığının oranı olarak bilinmektedir. Diğer bir ismi ise oldukça sık duyulan karattır. %99.9 saftan başlayarak içine giren diğer malzemelere göre altınların saflığı değişmektedir. Doğada varlığı bulunan altının %999.9 saflıkta olduğu bilinmektedir. Yani doğada %100 saflıkta altın bulunmamaktadır.

Safir kolyenin altın değer ölçüsü kuyumcu ve mücevhercilerden öğrenilebileceği gibi iç kısımlarında bulunan bilgilendirmelerden de öğrenilebilmektedir. Safir kolyelerde kullanılan altın ayarı değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 14 ayar altın oranı kullanıldığı bilinmektedir.

Safir Kolye Kaç Karat Pırlantadır?

Safir kolyelerde kullanılan pırlantaların karat ölçüsü genel olarak 0.10 karattan başlayarak 2,3 karata kadar değişkenlik göstermektedir. Safir kolyede kullanılan pırlantalar sınıflandırılırken renk ayrımı yapılmaktadır. En değerli olan pırlantalar ise renksiz, saydam olan pırlantalardır. Bu pırlantalar doğada çok nadir olarak çıkarıldığı için çok pahalı fiyatlarda satılmaktadır

Karat ağırlığı genellikle taşların ağırlığına göre hesaplanmaktadır. 1 gram pırlanta taşa 20 mg olarak hesaplanmaktadır. Safir kolyelerde kullanılan pırlantaların yapımlarında genel olarak bir karat kullanılan bir büyüklük değildir. Bir karat pırlanta çok pahalı olduğundan dolayı genellikle yüksek bütçeli kişiler tarafından tercih edilmektedir. Pırlanta sektöründe safir pırlanta kolyeler hazırlanırken genellikle 0.05 dan başlayarak 0.10, 0.25, 0.50, 0.70, 1.00, 1.25, 1.50, 1.75, 2, 3 ve 4 karat olmak üzere gruplandırılan bir sistem kullanılmaktadır