Tria Kolye

Tria Kolye Nedir?

Tria Latincede 3 anlamına gelmektedir. Tria kolye 3 adet kaliteli pırlantanın birleşmesiyle oluşmaktadır. Görsel olarak şık bir model olup kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Tercih edilme sebebi sadece şık olması değil aynı zamanda özel bir anlam ifade ediyor olmasıdır.3 taştan oluşan tria kolye her bir taşında sevginin dünü, sevginin bugünü ve sevginin yarını anlamını taşımaktadır.

Kadınlar yıllar boyunca aksesuar ve değerli taşlara değer vermiştir. Bu değerler duygusal anlamlarla birleşerek kolye tercihlerinde ilk sırayı almıştır. Tria kolye sadece günümüz için değil geçmiş zamanlarda da aşkın ve sevginin sonsuzluğu anlamıdır. Tria kolyeler istenilen karatta pırlanta ile yapılabilmektedir.

Tria Pırlanta Kolye Fiyatları?

Tria pırlanta kolyede 3 adet pırlanta taşı kullanılmaktadır. Her biri aynı karata sahip olmaktadır. Pırlanta değerli ve pahalı bir taştır. Bu nedenle tria kolye fiyatları da bu şekilde oluşmuştur. Tria kolye de 3 adet taş kullanması da kolyenin maliyetini arttırmaktadır. Kullanılan pırlantanın kalitesi ve gerçek oluşu tria pırlanta kolye fiyatlarını etkilemektedir. 

Tria pırlanta kolye fiyatlarını etkileyen tek şey pırlantası değildir. Aynı zamanda yapımında kullanılan altının gramı ve ayarı da önemlidir. 22 ayar bir altın kullanılması ile 8 ayar bir altın kullanılması durumunu da fiyat farkı çıkacaktır. 22 ayar altın saf altına en yakın olmasından kaynaklı fiyatı daha yüksektir. 

Kullanılan altının gramı arttıkça tria kolyenin fiyatı da artmaktadır. Tria pırlanta kolye alırken pırlantanın gerçek olduğuna dair sertifikası bulunması gerekmektedir. Gerçek pırlantalar bilgilerinin bulunduğu sertifikalara sahiptir. Gerçek pırlanta fiyatları zirkon taşından yapılan pırlanta fiyatlarına göre daha yüksektir.

Tria Pırlanta Kolye Modelleri?

Tria kolye çeşitleri geniş bir yelpazeye sahip değildir. Modelin 3 taştan oluşması ve alt alta dizilmesi gerektiği için çok farklı modeller bulunmamaktadır. Tria kolye modelleri manevi anlamlar içermektedir. Fakat kullanılan taşı büyüklüğü veya şekline bağlı olarak tria kolye modelleri oluşmaktadır. 

Tria pırlanta kolyede kullanılan taşların her biri özel ve değerli olmalıdır. Tria pırlanta kolye modelleri anneler günü, sevgililer günü, evlilik yıldönümü, doğum günü, düğün ve nişan gibi özel günlerde alınabilecek en değerli hediyeler arasındadır. Hem içerdiği anlam bakımından hem de yapımında kullanılan pırlantaların son derece nadide olmasından kaynaklı il sırada yerini almıştır.

Tria pırlanta kolyede kullanılan pırlantanın kalitesi veya şekli de pırlanta kolye modellerini oluşturmaktadır. Tria pırlanta kolye modelleri taşıdığı anlamdan kaynaklı en çok tercih edilenler arasındadır. Kişilerin birbirine aldıkları hediye maddi ve manevi anlam içerdiğinden iki taraf için de daha değerli olmaktadır. Özel bir günde alınan tria kolye kişiye kendini özel hissettirmektedir. Alınan tria kolye sadece bir hediye değil aynı zamanda sevginin bir göstergesi olduğunu ve karşındaki kişinin hep sevileceğini anlamını taşımaktadır.

Tria Pırlanta Kolyenin Özellikleri Nelerdir?

Tria pırlanta kolyelerin en önemli özelliği duygusal bir anlam içermesidir. Daha sonra yapımında kullanılan pırlantaların değeridir. En değerli ve güzel pırlantalarla yapılmaktadır. Son derece titiz bir işçilikle üretilmektedirler. Tria pırlanta kolyeler kişilerin birbirine sevgisini veya aşkını anlatmak için aldığı bir sembol hediyedir. 

Tria pırlanta kolyeler genellikle beyaz altından yapılmaktadır. Beyaz altının pırlanta ile uyumu oldukça iyidir. Bu nedenle tercih sebebi olmaktadır. Tria kolyeler günlük veya gece dışarı çıkarken kullanılabilmektedir. Siyah ve düz bir elbisenin üzerine takılan tria kolye elbiseye canlılık ve şıklık katacaktır. Günlük hatta dışarı çıkarken takmak ise spor şık olmanızı destekleyecektir. Tria kolyenin pırlantasının rose olması da istenilen kıyafete uyum sağlamasını sağlayacaktır.

Tria kolyede kullanılan pırlantanın kalitesini ölçmek için bazı ölçütler vardır buna D-Z ölçeği denilmektedir. Bu ölçekte D yani saf pırlanta en parlak pırlantayı göstermektedir D’den Z harfine gidildikçe pırlantanın renginde sararma olmaya başlayacaktır. Genellikle Tria kolyelerde D kullanılmaktadır. Diğer bir özelliği ise pırlantanın kesimidir. Pırlantanın kesimi kusursuzluğunu göstermektedir. Genellikle 14 yüze sahip olan pırlanta için eksim önemli bir faktördür. Tria kolye için kullanılacak olan pırlanta berrak olmalıdır. Bu sayede bakıldığında pırlanta olduğu anlaşılmaktadır.

Tria Pırlanta Kolyede Kaç Ayar Altın Kullanılmaktadır?

Tria altın kolye yapımında istenilen ayarda altın kullanmak mümkündür. Altının ayarına göre içerisinde ne kadar altın ve başka madenler var bilinmektedir. Saf altın 24 ayar altındır. Bu altın genellikle aksesuar yapımında kullanılmaz külçe olarak satılır. Aksesuar yapımında genellikle 8,14,18 ve 22 ayar kullanılmaktadır. Verilen bu ayarlar altın madeninin içine ne derece de gümüş, nikel krom gibi maddelerin karıştığı belli eder.

8 ayar altının içinde en az miktarda altın bulunmaktadır bu 24’te 8 anlamına gelmektedir.8 ayar altınlar diğer altınlara göre kararmaya daha müsaittirler.14 ayar altın takı ve aksesuar ürünlerinde en çok tercih edilen altın türüdür. Dayanıklı ve sağlamdır. Aynı zamanda kolay kararmakmaktadır. 18 ayar altın 24 ün 18’i altın demektir. Tercih edilen bir altın türüdür. 22 ayar altın ise saf altına en yakın olan altındır genellikle değer kaybetmemesi açısından yatırımlık alımlarda 22 ayar tercih edilir. Fiyatı diğer altın fiyatlarına göre daha yüksektir.

Tria Pırlanta Kolye Kaç Karat Pırlantadır?

Karat pırlanta için gramı ifade eden birimdir. Bir karat 0,2 grama denk gelmektedir. Pırlanta değerli bir taş olduğu için küçük karatları bile büyük miktarlar tutmaktadır. Tria pırlanta kolyeleri istenilen karatta almak mümkündür. Karat büyüdükçe taşın boyutu ve fiyatı da büyümektedir. 

Bu yüzden yüksek karatlı pırlantalar daha gösterişli ve büyük durmaktadır. Genellikle 0,50 karat,0.25 karat gibi karatlar tercih edilmektedir. Tria pırlanta kolyenin etrafına küçük pırlanta taşlar yan yana döşenebilmektedir. Bu da pırlantanın toplam karatını etkilemektedir. Tria pırlanta kolyeler taşın ağırlığı ayrı kullanılan altının gramı ayı hesaplanmaktadır.