Tektaş Küpe

Tektaş Pırlanta Küpe Fiyatları?

Tek taş pırlanta kadınlar için önemli bir yere sahiptir. Pırlantanın değerli bir taş olması ve tek taş şeklinde olması karşındaki insan tek ve değerli mesajını verdiği düşülmektedir. Ayrıca sadece tasarımında kullanılmaktadır. Tektaş yüzük, tektaş küpe ve tektaş kolye ayrı ayrı ya da set şeklinde bulunmaktadır. 

Model olarak klasikleşmiştir ve modası geçmemektedir. Tektaş pırlanta küpe fiyatları kullanılan pırlantanın özelliklerine ve kullanılan altının ayar ve gramına göre değişiklik göstermektedir. Pırlantalar farklı renk ve kalitelerde olmaktadır. Bundan kaynaklı tektaş pırlanta küpe fiyatları da bu yönde oluşmuştur. Tektaş pırlanta küpe yapımında kullanılan atının ayarı da fiyatta önemli rol oynamaktadır. 

Bazı altın ayarları ucuzken bazı altın ayarları pahalıdır. Bu nedenle küpenin tasarımında hangi altın ayarının kullanıldığı önemlidir. Aynı zamanda tektaş pırlanta küpe de kullanılan pırlantanın karatı ve altının gramı fiyata etki eden bir başka faktördür. Karatın ve gramın artması tektaş pırlanta küpenin de fiyatının artmasına sebep olmaktadır.

Tektaş Pırlanta Küpe Modelleri Nelerdir?

Tektaş küpe modelleri yapımında kullanılan altın ve pırlantanın karatına göre isimlendirilmektedir. Bunun nedeni tektaş pırlanta küpelerin bir şekilden oluşmasıdır. Tektaş pırlanta küpe modellerine şu şekilde örnek vermek mümkündür;

 • Tektaş küpe altın: Genellikle sarı altın veya beyaz altından tasarlanmaktadır. Kullanılan taş her zaman pırlanta olmamaktadır.

 • 14 ayar altın tektaş küpe: Altının ayarının 14 ayar olduğu modellerdir. Tektaş bazen pırlanta bazen de farklı bir taş türü olabilmektedir.

 • 0.08 karat pırlanta tektaş küpe: Tektaş küpe yapımında kullanılan taş pırlantadır ve karatı 0.08’dir.

 • Minik tektaş küpe: Tektaş küpenin taşının küçük olması durumunda bu şekilde adlandırılmaktadır.

 • Siyah tektaş küpe: Tektaş küpe yapımında kullanılan taşın siyah renkte olmasından kaynaklı bu ismi almaktadır.

Tektaş Pırlanta Küpenin Özellikleri Nelerdir?

Tektaş pırlanta küpelerin en önemli özelliği yapımında kullanılan taşın pırlanta olmasıdır. Pırlantanın kalitesini belirleyen 4C adında faktörler vardır bunlar;

 • Ağırlık(Carat): Pırlantanın ağırlık birimi karatla belirlenmiştir. 1 karat 100 noktayı ifade etmektedir. Karat pırlantaya değer biçme konusunda önemli bir etkendir. Pırlantanın maddi değerini ölçen en büyük ölçüt karattır.

 • Kesim (Cut): Pırlantanın kesimi taşın boyutları ve simetrisiyle ilgili bir durumdur. Kesim pırlantanın ışıltı verme veya ışığı kırma yetisini oluşturmaktadır. Taş kusursuz bir renk ve berraklığa sahip olsa da kötü bir kesim taşı değerinden aşağı gösterebilmektedir. Kesim ne kadar iyi olursa pırlanta ışığı o kadar iyi verebilmektedir. Doğru kesilmiş bir pırlanta da bir yüzeyden giren ışık diğer yüzeye yansır ve dağılarak taç denen üst kısımdan yayılır.

 • Renk(Color): Pırlantalar aşırı ısı ve basınç altında oluşmaktadır. Bu oluşum esnasında içerisinde farklı mineraller bulunabilir. Bu şekilde renk çeşitliliği sağlanmış olmaktadır. Pırlantalar renksiz olarak sıralanmaya başlamaktadır. Pırlantaların renklerini belirlemek için D-Z ölçeği kullanılmaktadır D en saf ve renksiz olan pırlantayı göstermektedir. Oldukça nadir görülen bir türüdür. D’den Z’ye doğru gidildikçe pırlanta sarılaşmaya başlamaktadır. Pırlantanın rengi değerini belirleyen önemli bir faktördür.

 • Berraklık (Clarty): Pırlantalar yapı taşı olarak çok küçük saf karbon taneleri içermektedir. Doğal oluşumları esnasında içerisine karışan farklı tanecikler pırlantanın berraklığını etkilemektedir. Karışan farklı madenler ne kadar az olursa pırlantada o kadar berrak olmaktadır. Berraklık dereceleri tertemiz, içi lekesiz, çok küçük lekeli ve küçük lekeli gibi tabirlerle belirtilmektedir.

Oldukça değerli olan ve sıkça tercih edilen tektaş pırlanta küpelerin temizliği ve saklama koşulları da önemli bir konudur. Tektaş pırlanta küpelerin temizliği ve saklama koşulları şu şekildedir;

 • Tektaş pırlanta kolyeler evde bulunan temizlik maddeleriyle temizlenmemelidir. Pırlanta temizliği pırlantalara özel solüsyonlarla yapılmalıdır.

 • Tektaş pırlanta küpeler düşürülmemeye özen gösterilmelidir. Düşürüldüğünde pırlantada çatlama ve çizilme oluşabilmektedir.

 • Pırlanta tektaş küpeler saklanırken kendi kutularında saklanmalıdır. Diğer takı eşyalarıyla temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Tektaş Pırlanta Küpe Kaç Ayar Kullanılmıştır?

Tektaş küpeler istenilen ayarda tasarlanabilmektedir. Altın farklı ayarlarda olabilmektedir ve bu ayar içerisinden ne kadar altın ve ne kadar farklı madenler olduğunu göstermektedir. Takı yapımında genellikle 8 ayar,14 ayar ve 22 ayar altın kullanılmaktadır. 8 ayar altınlar maliyet olarak en uygun altınlardır. İçerisinde az miktarda altın bulundurur ve çoğunluğu farklı madenlerden oluşmaktadır.

14 ayar altınlar takı yapımında sıkça tercih edilmektedir. Bunun sebebi görüntüsünün güzel olması ve dayanıklı olmasıdır.8 ayar altına göre içerisinde daha çok altın bulundurur ve fiyatı daha pahalıdır. 22 ayar altın saf altına en yakın olan altın sürüdür. İçerisinde çok az miktarda farklı maden bulundurur. Fiyatı oldukça pahalıdır. 22 ayar altınların gramı düşük olması durumunda yumuşak olmaktadır ve hemen ezilip bükülmektedir. 

Bu nedenle 22 ayar altın alımı yapıldığında yüksek gram tercih edilmelidir. Hangi ayar altın alınacağına bütçeye göre karar verilebilmektedir. Altının rengi kişinin isteğine göre sarı veya beyaz olabilmektedir. Sadece altının ayarı değil gramı da önemlidir. Altında gram büyüdükçe fiyatta artmaktadır. Aynı zamanda gram büyüdükçe altının ağırlığı ve büyüklüğü de artmaktadır.

Tektaş Pırlanta Küpe Kaç Karat Pırlantadır?

Tektaş pırlanta küpeler kişinin isteğine göre farklı karatlar da olabilmektedir. Her karatta tektaş küpe bulmak mümkündür. Pırlantanın karatı büyüdükçe boyutu da büyümektedir. Aynı oranda fiyatında da artma olmaktadır. 

Tektaş pırlanta küpe modellerinin her birinin karatı birbirinden farklı olmaktadır. Hesaplama yapılırken pırlantanın karatı ayrı altının gramı ayrı hesaplanmaktadır. Tektaş pırlanta küpeler iki kulağa takıldığı için iki adet pırlanta kullanılmaktadır. Bu sebeple fiyat olarak da yüksek olmaktadır. Pırlanta tektaş küpe alımı yaparken pırlantanın gerçek olup olmadığı önemli bir konudur. Gerçek olduğunu anlamak için mutlaka kalite belgelerine ve sertifikalarına bakmak gerekmektedir.