Sırataş Kolye

Sırataş Kolye Nedir?

Sırataş Kolye adından da anlaşılacağı üzere sıra sıra taşların yan yana veya alt alta dizilmesiyle oluşturulan bir kolye modelidir. Kadınlar için aksesuarlar hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Kolye, küpe, bileklik, yüzük veya halhal kullanımı oldukça fazladır. Bu sevilen aksesuarların değerli taş ya da madenden yapılması ise kadınlar tarafından daha ilgi çekici bulunmaktadır ve bu nedenle tercih edilmektedir. 

Sırataş kolye küçük büyük veya aynı boyuttaki taşların dizilmesiyle oluştuğu için ışıltılı bir görüntüye sahiptir. Aynı zamanda narin ve şık durmaktadır. Sırataş kolyede kullanılan taşın pırlanta olması onun ışıltısını ve değerini arttırmaktadır. Pırlantanın değerli ve zor çıkarılan bir taş olması ilgiyi üzerine toplamasına neden olmaktadır.

Sırataş kolye yapımında her bir taşının pırlanta olması maddi manevi değer katmaktadır. Bu nedenle Sırataş kolyeler hediye olarak da alınmaktadır. Evlilik yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü veya doğum günü gibi özel günlerde Sırataş kolyeler tercih edilmektedir.

Pırlanta Sırataş Kolye Fiyatları?

Pırlanta sırataş kolye fiyatları uygun değildir. Bunun nedeni sırataş kolyede birden fazla pırlanta bulunması ve pırlantanın değerli ve pahalı bir taş olmasıdır. Pırlanta sırataş kolye yapımında farklı karatlarda pırlanta taşlar kullanılarak oluşturulur. Kullanılan kaşın karatı pırlanta sırataş kolye fiyatlarını etkilemektedir. Sırataş pırlanta kolye yapımında kullanılan pırlantanın gerçek olması da fiyatını arttırmaktadır.

Gerçek pırlantalar oldukça pahalı taşlardır. Gerçek pırlantadan oluşan sırataş kolyeyi almaya bütçesi yetmeden kişiler zirkon taşından yapılan pırlanta kolyeleri tercih edebilirler. Zirkon taşından yapılan pırlantalar gerçek pırlantalara göre daha uygun fiyatlıdır. Pırlanta sırataş kolyenin fiyatını sadece pırlanta değil aynı zaman da yapımında kullanılan altında etkilemektedir. 

Altın değerli bir madendir ve farklı ayarları bulunmaktadır. Altının değeri ayarına göre belirlenmektedir ve her ayarın farklı bir fiyatı bulunmaktadır. Sadece ayar değer kaç gram altın kullanıldığı da pırlanta kolye fiyatlarına yansımaktadır. Pırlanta kolye fiyatları pırlantanın karatı, sayısı ve altının gramı, ayarı gibi faktörler göz önüne alınarak oluşturulmaktadır. Bunların toplamı sırataş pırlanta kolye fiyatını oluşturmaktadır.

Pırlanta Sırataş Kolye Modelleri Nelerdir?

Pırlanta sırataş kolye modelleri diğer tüm klasik katılarla kombinlenebilir. Bu nedenle tercih edilenler arasında ilk sıradadır. Genellikle beş taşlı kolye şeklinde oluşturulmaktadır. Pırlanta sırataş gerdanlık şeklinde de modelleri bulunmaktadır. Pırlanta Sırataş kolye modellerine şu şekilde örnek verilebilir;

  • 0.56 Karat Pırlanta Sırataş kolye,

  • Pırlanta Sırataş Trend Kolye,

  • 0.21 Karat Sırataşlı Altın Kolye,

  • 0.90 Karat Pırlanta Beş Taşlı Altın Kolye,

  • 0.36 Karat Sırataşlı Beyaz Altın Kolye.

Pırlanta sırataş kolyeler gece ve gündüz istenilen kombinle kullanılabilir. Bir akşam yemeğine giderken giyilen sade bir kıyafetin üzerine takılan pırlanta sırataş kolye elbisenin sadeliği arasında kendini gösterecektir. Pırlanta Sırataş kolyede kullanılan pırlanta taşlarının büyüklüğü de kombine göre tercih edilebilmektedir. Gündüz dışarı çıkarken ve daha spor giyinildiğinde küçük taşlara sahip sırataş kolye kullanmak daha uygun olmaktadır.

Pırlanta Sırataş Kolyenin Özellikleri Nelerdir?  

Pırlanta sırataş kolyelerin yapımında kullanılan taş, pırlanta olduğu için değerli ve narindir. Pırlantalar geçmişten bugüne hep çok tercih edilen ve değerli taşlar olmuşlardır. Bunun nedeni zor çıkarılan ve kaliteli bir taş olmasıdır. Pırlanta sırataş kolyelerin 4 önemli özelliği vardır ve 4C şeklinde adlandırılır. Bunlar;

  • Karat ağırlığı (Carat weight): Pırlantaların ağırlığı karatla ölçülmektedir.1 karat 0.2 grama denk gelmektedir. Pırlantalarda her karat için puan verilmektedir.1 karat 100 puan olarak belirlenmektedir ve yarım karat 50 puandır. Diğer taşların ölçüsünde kullanılan karat ile pırlanta ölçümünde kullanılan karat farklıdır. Bunun nedeni farklı minerallerin yoğunluklarının da farklı olmasıdır.

  • Renk (Color): Renk ölçütü pırlantanın rengine göre ölçülür. En değerli pırlanta renksiz olandır ve çok pahalıdır. Pahalı olma sebepleri nadir bulunur olmalarıdır. Pırlanta renk ölçeği şu şekildedir;

              pırlanta renk roberto bene

  • Berraklık (Clarity): Bir pırlantanın berraklığı doğal oluşumuna bakılarak belirlenmektedir. Doğal oluşum esnasında karbon kristallerinin izleri vardır. Karbon kristalleri azaldıkça pırlantanın berraklığı artmaktadır ve daha değerli olmasına sebep olmaktadır. Tamamen berrak olan pırlanta FL şeklinde adlandırılmaktadır.

  • Kesim (Cut): Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısını etkileyen en önemli etken pırlantanın kesimdir. Baget ve zümrüt kesim olmak üzere iki çeşit kesim bulunmaktadır. Baget kesim taşın eni ve boyu doğrultusunda paralel yüzeylerden oluşmaktadır. Oluşturulan taşın kenar kısımları yuvarlak fasetlerle kesilirse baget kesim zümrüt kesime dönüşmüş olur.

Pırlanta Sırataş Kolyede Kaç Ayar Altın Kullanılır?

Pırlanta sırataş kolye yapımında pırlantaların yerleştireceği yüze ve kolyenin boyuna takılacak zincir yerleri altından oluşmaktadır. Pırlanta kolyede kullanılan altın beyaz veya sarı olmaktadır. Hangi renk olacağı kişinin isteğine bağlıdır. Pırlanta sırataş kolye genellikle 8 ayar altın,14 ayar altın ve 22 ayar altın kullanılmaktadır. 8 ayar altın, içinde en az altın bulunduran altındır. 

Genellikle içinde gümüş, krom ve nikel gibi farklı madenler kullanılmaktadır. Bu nedenle fiyat olarak da uygundur.14 ayar altın ise en aksesuar yapımında en çok tercih edilen altın ayarıdır. Dayanıklı olması ve rengi sayesinde aksesuarlara şıklık ve dayanıklılık vermektedir. 14 ayar altın 8 ayar kadar olmasa da içerisinde farklı madenler bulundurmaktadır. Fiyat olarak 8 ayara göre daha yüksektir.

22 ayar altın saf altına en yakın olan altın ayarıdır ve fiyatı yüksektir. İçinde çok az miktarda farklı madenler bulundurmaktadır. 22 ayar altınlar genellikle yatırımlık ürünlerde kullanılmaktadır. Sırataş kolyeler sadece farklı altın ayarlarıyla değil farklı altın gramlarıyla da üretilmektedir. Altının gramı büyüdükçe ağırlığı ve fiyatı artmaktadır. Gösterişli modellerin genellikle altın gramları da fazla olmaktadır.

Pırlanta Sırataş Kolye Kaç Karat Pırlantadır?

Pırlantaların değeri ve fiyatı karat şeklinde ölçülmektedir. Karat büyüdükçe pırlantanın boyutu da büyümektedir. Bütçeye göre her karatta pırlanta mevcuttur. Pırlantanın karatının büyümesi fiyatını da arttırmaktadır. Bazı pırlanta sırataş kolyelerde büyük karatlı pırlanta kullanılmaktadır bu kolyenin daha gösterişli durmasını sağlamaktadır. Pırlanta Sırataş kolye de birden fazla pırlanta kullanılmaktadır. Hepsinin karatı birbirinden farklı olabilmektedir. Hesaplanırken toplam karat üzerinden hesaplanma yapılabilmektedir.