Safir Küpe

Safir Küpe Fiyatları?

Evlilik yıldönümü, doğum günü, küçük veya büyük kutlamalar, kısacası özel günler için hediye almak gerekir. Bu bağlamda kadınları en çok mutlu eden hediyeler arasında takılar gelir. 

Özel günlerde alınan hediyelerin anlamları da bir hayli önemlidir. Bu nedenle değerli taşlardan yapılmış olan bir hediye alınacağı zaman anlamını bilmek gerekir. Özel günlerde hediye amaçlı veya takı için alınan küpelerde en çok kullanılan safir taşı gök yakut olarak bilinir. Sadakatin ve kalıcılığın temsilcisi olan bu değerli taş özellikle de evlilik yıldönümlerinde hediye etmek için oldukça idealdir. Bu nedenle genellikle evlilik yıldönümlerinde eşler tarafından safir küpe tercih edilen hediyeler arasında yer almaktadır.

Genellikle koyu mavi renge sahip olan safir taşı farklı takı çeşitlerinde de kullanılsa da küpe olarak oldukça fazla beğenilmektedir. Bu nedenle hediye veya farklı amaçlı safir küpe satın almak isteyen kişiler kısa bir araştırmaya girerek safir küpe modelleri ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. 

Bu araştırmalar içerisinde safir küpe fiyatları da öğrenilmek istenenler arasında yerini alır. Ancak safir küpeyle birlikte kullanılan diğer değerli taşlar, küpenin işçiliği, ağırlığı, modeli gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak küpenin fiyatının değişkenlik göstermesi sebebiyle net bir fiyat bilgisine ulaşabilmek mümkün değildir. Bu nedenle safir küpelerin fiyatları hakkında net bilgi sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak tercih edecekleri modeli belirlemeleri ve bu model üzerinden fiyat araştırması yapmaları önerilmektedir.

Safir Küpe Modelleri Nelerdir?

Safir küpeler kadınların almayı en çok sevdiği hediyeler arasında yer almaktadır. Ancak her kadının beğeneceği safir küpe modeli farklı olabilir. Bu nedenle safir küpeler tüm kadınların zevklerine hitap edebilmek adına geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu çeşitlilik sayesinde her kadın kendi zevkine ve tarzına uygun olan ürünü bulabilmektedir.

Safir küpe modelleri arasında en çok tercih edilen modeller ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Safir taşlı küpe: Safir taşının kendi başına sadeliğinden ve renginden hoşlanan kişilerin tercihi safir taşlı küpeden yana olmaktadır. Safir taşı küpelerde farklı bir değerli taş kullanılmadığından tercihe göre değişmekle birlikte daha büyük ve göze çarpan bir safir taşı kullanılır. Bunun yanında küçük safir taşlarının birleşimi ile süslenen safir küpe modelleri de bulunmaktadır.

 • Safir pırlanta küpe: Safir küpeler arasında en çok tercih edilen modellerin başında safir pırlanta küpeler gelmektedir. Safir taşının koyu mavi rengi ile pırlantanın uyumu birçok kadın tarafından çokça beğenilmektedir. Genel olarak safir taşını çevreleyen pırlanta küpe modelleri olduğu gibi farklı modellerde de safir pırlanta küpeler bulunmaktadır. 

 • Safir damla küpe: Damla şeklinde safir kullanılarak tasarlanması sebebiyle safir damla küpe adını alan bu model sade ve şık bir görüntü seven kadınlar tarafından oldukça fazla beğenilmektedir. Safir damla küpeler tek bir damla safir taş kullanılarak tasarlanabildiği gibi farklı küçük safir taşları ile süslenerek de tasarlanabilmektedir. Boyutu da kişinin isteğine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Safir altın küpe: Safir taşı ve altın kullanılarak tasarlanan küpeler safir altın küpe olarak adlandırılmaktadır. Safir altın küpelerde genel olarak beyaz altın kullanılmasının yanında isteğe bağlı olarak sarı altın da kullanılabilmektedir. Altının yanı sıra farklı değerli taşlar eklenerek de farklı tasarımların yapıldığı safir altın küpe modelleri de tercih edilen safir küpe çeşitleri arasında yer almaktadır.

Safir Küpenin Özellikleri Nelerdir?

Takılarda yoğun olarak tercih edilen değerli taşlar arasında yer alan safirler özellikle de küpelerde kullanılmaktadır. Bu nedenle safir küpe satın almak isteyenler tarafından safir küpelerin özellikleri merak edilmektedir.

Safir küpelerin özellikleri şu şekildedir:

 • Safir küpelerde kullanılan safir taşı dünya üzerinde bulunan en değerli taşlar arasında yer almaktadır.

 • Safir küpelerinde kullanılan safir taşı özellikle de koyu renkli olursa değerli kabul edilmektedir.

 • Safir küpelerinde bulunan safir taşı aynı zamanda ‘Güç taşı’ olarak da adlandırılmaktadır.

 • Safir taşı sadakat ve kalıcılık anlamlarını taşıması sebebiyle safir küpeleri özel günlerde hediye amaçlı en çok tercih edilen mücevherler arasında yer almaktadır.

 • Safir taşı aynı zamanda aurasının güçlü olduğuna inanılan bir taştır. Bu nedenle safir küpelerinin kişiye pozitif enerji vereceğine de inanılmaktadır. 

 • Safir küpeler özellikle de özel günlerde en çok tercih edilen mücevherler arasında yer almaktadır.

 • Safir küpeler oldukça farklı modellerde üretilebilmektedir. Bu modeller arasında sarkıtmalı, gösterişli modeller olduğu gibi daha küçük minimalist modeller de bulunmaktadır.

 • Safir küpeler birçok farklı değerli taş ile uyum sağlayabilen mücevherler arasında yer almaktadır. Yoğun olarak pırlantalarla beraber kullanılsalar da altın safir küpeler de bulunmaktadır.

 • Safir taşları farklı bir mücevhere gerek duymadan tasarlandığında da kadınlar tarafından yoğun olarak beğeni toplamaktadır.

 • Safir taşının uykusuzluğa iyi geldiği de söylenmektedir.

 • Fiziksel sağlık kadar duygusal sağlığa da iyi geldiği söylenen safir taşının kişilerarası iletişime de olumlu katkılarının olduğu belirtilmektedir.

 • Siyah, mor, yeşil, turuncu, pembe, sarı, beyaz renklerde safirler bulunmaktadır. Aynı zamanda safirin bu farklı renklerinin kendi içlerinde farklı anlamları da bulunmaktadır. Bu nedenle farklı takılarda safirlerin farklı renklerini sıklıkla görmek mümkündür. Ancak bu taşlar içerisinde en değerli olanı ve küpelerde yoğun olarak kullanılanı koyu mavi renkteki safirdir.

Safir Küpe Kaç Karat Pırlantadan Yapılmıştır?

Safir taşı hem renk hem de aurasıyla son derece beğenilen ve tercih edilen değerli taşlar arasında yer almaktadır. Aynı şekilde pırlantalar da çokça tercih edilen değerli taşlar arasında yer almaktadır. Safir ve pırlantanın birleşiminden oluşturulan safir pırlanta küpeler kadınlar tarafından en çok beğenilen küpe modelleri arasındadır. Birbirinden farklı boyutlarda safir taşı ve farklı karat pırlantalar kullanılarak tasarlanabilen safir pırlanta küpelerin boyutu ve pırlanta karatı bu nedenle değişkendir. 

Safir pırlanta küpelerde 1.5- 1.27 karat pırlantalar kullanılabildiği gibi 4.67-6.5 karat gibi daha yüksek karatlı pırlantalar da kullanılabilmektedir. Elbette bu durum küpenin parlaklığını ve büyüklüğünü etkilediği gibi fiyatını da etkilemektedir. Ancak bilinmelidir ki her bütçeye uygun karatta ve boyutta safir pırlanta küpeler bulunmaktadır. 

Safir Küpede Kaç Ayar Altın Kullanılmıştır?

Safir küpeleri birbirinden farklı değerli taşlarla süslenebilmektedir. Ancak hangi değerli taşlarla tasarlanırsa tasarlansın altın, safir küpelerde mutlaka bulunmaktadır. Bunun sebebi safirin küpelerinin arka kısmının altından yapılıyor olmasıdır. Bu kısımlar genel olarak safir taşıyla uyumlu olması ve taşı öne çıkarması sebebiyle beyaz altından yapılmaktadır. Ancak isteğe bağlı olarak sarı veya yeşil altından da yapılabilmektedir. 

Safir taşı kendi başına dahi dünyadaki en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle fiyat olarak yüksek olabilmektedir. Altın da safir küpelerin ayrılmaz parçaları arasındandır. Bu da fiyat bakımından safir küpelerin etkilenmesine neden olmaktadır.

Safir küpeler üretilirken kaç ayar altın kullanıldığı ise safir küpe satın almak isteyen kişiler tarafından merak edilen unsurlar arasında yer almaktadır. Safir küpelerde genel olarak 14 ayar altın kullanılmaktadır. Düşük ayarlı altın kullanılmasının sebebi küpelerin yatırımdan ziyade takı olarak kullanılmasıdır. Ancak isteğe bağlı olarak safir küpeler 24 ayar altından da üretilebilmektedir.