Elmas Yüzük

Elmas Yüzük Fiyatları?

Elmas, dünya üzerinde bulunan en sert doğal madenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ışığı çok iyi bir şekilde yansıtması sebebiyle oldukça göz alıcı, ışıltılı bir taştır. Bu nedenle çeşitli takıların yapımında ilk sıralarda elmas kullanılmaktadır. 

Kadınlar için yüzüğün daha özel bir anlamı vardır. Elmas yüzükler ise hem sadakatin, başarının sembolü olduğundan hem de zarif görüntüsü sebebiyle çokça sevilmektedir. Bu nedenle özel günlerde yüzük tercih edileceği zaman akıllara elmas yüzükler gelmektedir,

Özel günlerde tercih etmek amacıyla elmas yüzük satın alacak kişiler elmas yüzükler hakkında kısa bir araştırma yaparlar. Bu araştırma içerisinde elmas yüzüklerin karatları, özellikleri, yapısı gibi bilgiler yer aldığı gibi elmas yüzük fiyatları da yer almaktadır. Ancak elmas yüzüklerin fiyatları hakkında net bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Bunun nedeni ise 8 karat elmas yüzük fiyatları ile 0.50 karat elmas yüzük fiyatlarının birbirinden farklı olmasıdır. 

Elmas yüzüklerin özellikleri, karatları, işçilikleri gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak fiyat farklılıkları meydana gelmektedir. Bu nedenle fiyat hakkında net bilgi sahibi olmak pek mümkün değildir. En net fiyat bilgisine ürün üzerinden ulaşılabilmesi sebebiyle elmas yüzük satın alacak kişilerin ilk olarak tercih edecekleri modeli belirlemeleri ve bu model üzerinden fiyat araştırması yapmaları önerilmektedir. 

Elmas Yüzük Modelleri Nelerdir?

Elmas yüzükler evlilik teklifi, doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel anlarda en fazla tercih edilen yüzük modelleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle birbirinden farklı elmas yüzük modelleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu çeşitliliğin sebebi çokça tercih edilen elmas yüzüklerin her zevke, tarza ve bütçeye uygun modelleri yelpazesinde barındırmak istemesidir. 

Elmas yüzük çeşitleri arasında en çok tercih edilen modeller ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Siyah elmas yüzük: Genel olarak beyaz, ışık geçirgen olarak görmeye alışkın olunan elmasların aksine siyah renkte elmastan oluşan yüzükler siyah elmas yüzük olarak adlandırılmaktadır. Hedef kitle olan kadınlar tarafından oldukça şık bulunan siyah elmas yüzükler en çok tercih edilen elmas yüzük modelleri arasında yer almaktadır.

 • Elmas kesim yüzük: Elmasın kendine has bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu klasik görüntüye sahip olan elmas yüzükler ise elmas kesim yüzük olarak bilinirler. Klasik görüntünün kalitesine inan kişiler tarafından tercih edilen elmas kesim yüzük farklı karatlarda olabilmektedir.

 • Elmas damla yüzük: Elmasın su damlası şeklinde olması sebebiyle elmas damla yüzük ismini alan bu model de sevilen elmas yüzük modelleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda elmas damla yüzük modellerinin farklı boyutlarda pırlantalarla çerçevelenmiş modelleri de bulunmaktadır.

 • Elmas çiçek yüzük: Farklı boyutlarda elmaslar kullanılarak yüzük üzerinde çiçek şekli verilerek oluşturulan tasarım elmas çiçek yüzük olarak adlandırılmaktadır. Bu model elmas yüzükler aynı zamanda papatya elmas yüzük olarak da bilinmektedir. Zarif ve şık bir elmas yüzük modeli isteyen kullanıcılar tercihlerini elmas çiçek yüzük modelinden yana yapmaktadır.

 • Baget yüzük elmas: Modern görüntüsü sebebiyle özellikle son dönemlerde en çok tercih edilen elmas yüzük modelleri arasında ilk sıralarda baget elmas yüzükler yer almaktadır. Tek bir elmastan tasarlanabildiği gibi elması çevreleyen pırlantalar ile de tasarlanabilen baget elmas yüzükler evlilik teklifi gibi özel anlarda da çokça tercih edilmektedir.

 • Elmas altın yüzük: Elmas ile altının birleşiminden ortaya çıkan elmas yüzük tasarımları elmas altın yüzük olarak adlandırılmaktadır. Bu tasarımlarda yüzüğün halkasının altın olmasının yanı sıra elması çevreleyen çerçeve de altından yapılabilmektedir. Beyaz, sarı, yeşil, rose gibi farklı altın renkleri kullanılarak tasarlanabilmesi sebebiyle elmas altın yüzükler farklı zevklere hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir.

Elmas Yüzüğün Özellikleri Nelerdir?

Elmas yüzükler en özel anlara tanıklık eden mücevherler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kadınlar için ayrı bir yere ve öneme sahiptirler. Elmas yüzüklerin özellikleri ise oldukça fazladır. Elmas yüzüklerde kullanılan elmas taşının aynı zamanda bir doğal taş olması sebebiyle faydaları da bulunmaktadır.

Elmas yüzüğün özellikleri şu şekildedir:

 • Elmas yüzüklerde kullanılan elmas taşı dünya üzerinde bulunan en sert doğal madendir.

 • Elmas yüzüklerde bulunan elmas en değerli dört taş olarak bilinen yakut, safir, zümrüt arasında yer almaktadır. Ancak bunlar arasında dahi değer sıralaması yapıldığında en değerli taş elmastır.

 • Elmas pırlantanın işlenmemiş, ham halidir. Bu nedenle ışık geçirgenliği daha fazladır.

 • Elmas yüzüklerde kullanılan elmas taşı aynı zamanda doğal bir taş olması sebebiyle taşı üzerinde taşıyan kişilere fiziksel ve ruhsal faydalar sağladığına inanılmaktadır.

 • Elmas taşının sadakat anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle evlilik teklifi, evlilik yıldönümü gibi özel anlarda bir hediye olarak oldukça idealdir.

 • Elmas yüzüklerde bulunan elmas taşlarının negatif enerjiyi temizlediğine ve kişileri bu negatif enerjilerden koruduğuna inanılmaktadır.

 • Elmas taşlarının kullanan kişi üzerinde sakinleştirici etkisi olduğuna inanılmaktadır.

 • Elmas yüzüklerde karat değeri bulunmaktadır. Bu karat değeri elmasın ağırlığına göre değişkenlik göstermektedir.

 • Elmas yüzükler farklı altın gibi farklı değerli madenlerle zenginleştirilebilirler.

 • Elmas yüzüklerde kullanılan altınların ayarı değişkenlik göstermektedir.

 • Elmas yüzüklerin üzerinde bulunan elmasların kişiye başarı ve cesaret vereceğine inanılmaktadır.

 • Elmaslar doğal taşlar niteliğinde olması sebebiyle elmas yüzükleri negatif enerjiden arındırmak amacıyla farklı arındırma yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerin başında saf su ile yıkamak gelmektedir. Ancak tütsüleme, toprağa gömme, deniz suyu veya tuzlu su kullanılarak yıkama gibi farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Elmas Yüzük Kaç Karattır?

Pırlantalarda olduğu gibi elmas yüzüklerde de karat değeri bulunmaktadır. Bu karat değeri elmasın büyüklüğüne ve büyüklüğüne bağlı olarak artan ağırlığına göre değişmektedir. Karat değeri artan elmasların fiyatı da aynı ölçüde artmaktadır. Ancak elmas yüzüklerin kaç karat olduğu hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Bunun sebebi 5 karat elmas yüzük olabileceği gibi 2 karat elmas yüzük de olabileceğidir. Bu durum oldukça değişkendir.  Bu değişken duruma bağlı olarak elmas yüzüklerin fiyatları da değişmektedir.

Karat kelimesi eski zamanlardaki ölçü birimi olan keçiboynuzu çekirdeğinden gelmektedir. Eski ölçü birimi ile 1 karat 1 keçiboynuzu çekirdeğine eşittir. Günümüzde ise bu durum elmasın gramajı üzerinden yapılmaktadır. Elmas yüzüklerde karat belirlenirken elmasın ağırlığı baz alınmaktadır. 1 gram elmas 5 karata tekabül etmektedir. 


Elmas Yüzük Kaç Ayar Altından Yapılır?

Elmas yüzüklerin yapımında birçok değerli madenden yararlanılabilmektedir. Bu değerli madenler arasında en çok kullanılanı ise altındır. Baget elmas yüzüklerde dahi yüzüğü tutan halkalar büyük bir çoğunlukta beyaz altından üretilirler. Bu nedenle mücevherlerde altının ön planda olmadığı noktalarda dahi altın görmek mümkündür. 

Altın ayarı, altınlarda saflığı belli etmek amacıyla kullanılır. İçerisine farklı bir madde karıştırılmadan üretilen altınlar 24 ayar olarak isimlendirilirler. Altının içerisine farklı maddeler karıştırılması halinde ayarı düşer. Elmas yüzüklerde kullanılan altınlar genellikle düşük ayarlı olarak tercih edilir. Bu nedenle genellikle 8 ayar elmas yüzük olarak yüzük çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür. Ancak bu altınların ayarları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle elmas yüzüklerin kaç ayar altından üretildiği konusunda net bir bilgi vermek mümkün değildir.