Baget Yüzük

Baget Pırlanta Yüzük Fiyatları?

Geçmişten günümüze aksesuar kadınlar için önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle değerli taş ve madenlerden yapılan aksesuarlar tercih edilmektedir. Aksesuarlar arasında yüzükler hem görsel olarak beğenilmekte hem de medeni hali belirtmek için takılmaktadır. Baget pırlanta yüzükler de onlardan biridir. Baget yüzük son dönemlerde kadınlar tarafından en çok tercih edilen yüzük modelleri arasında yer almaktadır. Baget pırlanta yüzükler keskin, köşeli veya dikdörtgen yapılı olmaktadır. 

Zarif duruşu ve pırlantanın göz alıcılığı ile birlikte kullanıcılara hitap etmektedir. Baget pırlanta yüzükler farklı taş modelleri ve şekillerden oluşmaktadır. Baget pırlanta yüzükleri özel kılan faktör ise pırlantanın değerli bir taş olmasıdır. Baget pırlanta yüzük fiyatları geniş bir yelpazeye sahiptir ve fiyatları etkileyen farklı seçenekleri mevcuttur. 

Yüzük yapımında kullanılan taşın karatı ve kalitesi pırlanta baget yüzük fiyatlarını değiştirmektedir. Değerli bir taş olan pırlantanın küçük karatları bile yüksek miktardadır. Ayrıca yüzük yapımında kullanılan altının gram ve ayarı da fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Altının ayarı, yüzükte ne kadar altın ve farklı madenler kullanıldığını göstermektedir.

Altın ayarları genellikle 8,14 ve 22 ayar olmaktadır. Bu ayarlar arasında da fiyat değişikliği gözlemlenmektedir. Pırlanta baget yüzüğünün şekli ve yapımında ne kadar pırlanta kullanıldığı da fiyatlara yansımaktadır. Pırlanta baget yüzüklerin sertifikalı olması gerekmektedir. Alım yaparken sertifikanın olup olmadığına bakılmalıdır. 

Aksi halde yüksek miktarlar ödeyerek sahte ve değerinden küçük baget pırlanta yüzük alımı yapılabilir. Baget pırlanta yüzük her bütçeye hitap etmektedir. Bütçeye göre küçük karatlı veya büyük karatlı tercih yapılabilir. Yine yüzük yapımında kullanılan altının ayarına göre de bütçe ayarlaması yapılabilmektedir. Zirkon taşından üretilen pırlantalar gerçeklerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Baget Pırlanta Yüzük Modelleri Nelerdir?

Baget yüzük modelleri pırlantanın kesimine veya yapılış tarzına göre farklı isimler alabilmektedir. Baget pırlanta yüzükler yatırım amaçlı da alınabilmektedir. Hassas yapıda olan pırlantalarının periyodik bakımlarını yaptırmak gereklidir. Yüzük yapında kullanılan değerli maden de baget pırlanta yüzük modellerini oluşturmaktadır. Bazı pırlanta baget yüzük çeşitleri şu şekildedir;

 • Baget yüzük altın,

 • 14 ayar baget yüzük,

 • Damla baget yüzük,

 • Büyük baget yüzük,

 • Tektaş baget yüzük,

 • Baget yüzük beyaz altın,

 • Kare baget yüzük,

 • Oval baget yüzük,

 • Sarı altın baget yüzük,

 • Kalpli baget yüzük,

 • Yuvarlak baget yüzük,

 • Rose baget yüzük,

 • 5 taş baget yüzük,

 • Dikdörtgen baget yüzük.

Baget pırlanta yüzüklerin kalitesini belirleyen bazı ölçütler bulunmaktadır, bunlar;

 • Kesim: Pırlantada yapılan kesim açıların kalitesini belli etmektedir. Farklı birçok kesim çeşidi vardır fakat elmasın kalitesi açısından kesim önemli bir yer arz eder.

 • Renk: Elmaslarda renk D-Z ölçeğinde değerlendirilmektedir. D renksiz olarak kabul edilmektedir. Z’ye yakın elmaslar ise sarı ve kahverengi tonlarda olur. Bu ölçek bazı nadiren görülen elmaslar için geçerli olmaktadır. Günümüzde daha çok D ölçeğinde pırlantalar tercih edilmektedir.

 • Berraklık: Berraklık elmasın kusursuz oluşunu ifade etmektedir. Kusurlu olan pırlantalarda lekeler olmaktadır. Bu nedenle alım yaparken buna dikkat etmek gereklidir.

 • Karat: Karatlar elmasın büyüklüğünü anlam ifade eden bir ağırlık birimidir.

Verilen özelliklerin yanı sıra diğer durum ise elmasın yansımasıdır. Bir elmasın ışıltısı elmasın renk değişimine göre fiyatını etkileyebilir.

Baget Pırlanta Yüzük Kaç Karattır?

Pırlanta ve elmas gibi değerli taşların ölçümünde karat kullanılmaktadır. 1 karat 0,20 grama tekabül etmektedir. Baget pırlantalar genellikle karat hesabıyla satışa sunulmaktadır. İstenilen her karatta baget yüzük bulunmaktadır. Karat büyüdükçe taşın büyüklüğü de artmaktadır. 

Pırlanta baget yüzüklerde pırlantanın ağırlığı ayrı yüzük yapımında kullanılan madenin ağırlığı ayrı ölçülmektedir. Genellikle 0.50 karat baget ve 0.32 karat baget pırlanta yüzükler tercih edilmektedir. Baget pırlanta yüzükte pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için farklı testler yapılmaktadır, bunlar şu şekildedir;

 • Su Testi: Su testi kullanıcıların evde yapabileceği kadar kolay bir testtir. Bir bardak suyun içine baget pırlanta bırakır ve eğer dibe çökerse gerçek olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü pırlantanın yoğunluğu yüksektir ve bu nedenle dibe çökme yapması gerekmektedir.

 • Sis Testi: Baget pırlanta yüzük iki elin arasında tutulur ve yüzüğe nefes üflenir eğer üflenen nefesle oluşan sis hemen dağılırsa pırlanta gerçektir. Bir süre sonra dağılırsa sahte olma ihtimali yüksektir.

 • Isıtma Testi: Pırlanta sıcak suyun içine konularak ısıtılır. Daha sonra çıkarıp soğuk suya atılır. Eğer pırlanta parçalanır ise sahte olduğu anlamına gelmektedir. Gerçek pırlanta ısıya dayanıklı olmaktadır.

 • UV ışık testi: Pırlanta bir UV ışık altına tutulur. Gerçek elmasın çoğu mavi renk bir ışık verir fakat hepsi böyle değildir. Bazı elmaslar UV ışık parlamaz yani taşın parlamaması mutlaka sahte olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle başka testler de yapılmalıdır.

 • Nokta Testi: Bu testi yapabilmek için bir kâğıda nokta çizilir ve pırlanta o noktaya koyulur eğer nokta gözükmez ise pırlanta gerçek demektir. Çünkü gerçek pırlanta da ışık düz bir çizgi yerine farklı yönlere doğru uzayacaktır.

 • Elektrik İletkenliği Testi: Bu test kuyumcu tarafından elektrik iletkenliği yapılarak anlaşılır. Gerçek pırlantalar elektriği iyi iletmektedir. Bu sayede gerçekliği anlaşılabilmektedir.

 • Mikroskopla İnceleme Testi: Mikroskopa yerleştirilen pırlanta 1200x büyütme ile kontrol edilir. Gerçek pırlantalarda doğası gereği ufak hatalar mevcuttur. Bu ufak hatalar görüldüğünde bu pırlantanı gerçek olduğu anlamına gelmektedir.

Baget Pırlanta Yüzük Kaç Ayar Altından Yapılmıştır?

Baget pırlanta yüzükler kişinin isteğine göre farklı gramlardan oluşmaktadır. Altın baget yüzük modelleri ayarına göre isim alabilmektedir. Altının gramı arttıkça kalınlığı da artmaktadır. Bu nedenle gösterişli yüzük tercih eden kişiler daha yüksek gramajlı altın tercih etmektedirler. Genellikle baget 14 ayar yüzük şeklinde alım yapılmaktadır. 

Pırlanta ve altın baget yüzükler baget evlilik yüzüğü olarak en çok tercih edilenler arasındadır. Sadece evlilik için değil yıldönümü, doğum günü veya sevgililer günü gibi özel günlerde hediye olarak da alınmaktadır. Kadınlar tarafından sevilen ve tercih edilen baget yüzükler kişilerin kendine de aldığı bir aksesuar çeşididir.

Baget Pırlanta Yüzüğün Taşı Düşer mi?

Baget pırlanta yüzüklerin taşları yüzükteki oluşturulan çukur kısma takılmaktadır. Yüzüğün zamanla kullanılması sonucunda taş düşmesi gibi problemler yaşanmaktadır. Fakat yüzük alınan firmaya götürüldüğünde tekrar eski haline getirilmektedir. Pırlanta değerli bir taş olduğu için bakımı da önemlidir. Baget pırlanta yüzük bakımı şu şekilde yapılmaktadır;

 • Pırlantalar değerli ve nadide taşlardır. Uzun süreli kullanım sonucu parlaklığında azalma gözlemlenebilir. Bu durumu en aza düşürmek için pırlantalar için özel solüsyonlarla temizlemek gerekmektedir. Evde bulunan temizleyicileri kullanmak pırlantaya zarar verebilir.

 • Pırlantalar ne kadar dayanıklı taşlar olsalar bile yere düşürmemeye özen göstermek gereklidir. Pırlantaların yere düşmesi sonucu çizilebilir veya çatlayabilir.

 • Baget pırlanta yüzükleri alkol, deodorant ve parfüm gibi kimyasal maddelerden korumak gerekmektedir. Bu tarz kimyasalı ürünler pırlantaya zarar verebilmektedir.

 • Günlük hayatta değil de sadece özel günlerde baget pırlanta yüzük kullanılıyor ise saklama koşulları da önemlidir. Kutusuna koymadan önce iyice temizlenmiş ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kutusunda başka takılar olmamalı ve başka takılarla temas etmemelidir.