Baget Bileklik

Pırlanta Baget Bileklik Fiyatları?

Son dönemde en çok tercih edilenler arasında olan baget taş farklı birçok aksesuarda kullanılmaktadır. Bunlardan biri de bilekliklerdir. Bazen sadece bir baget taşla bazen de küçük büyük model verilmiş şekilde baget taşla oluşturulmaktadır. Kadınlar tarafından sevilen ve tercih edilen bir üründür.

Özel günlerde veya günlük olarak kullanımına sıkça rastlanmaktadır. Pırlanta taşla yapılması baget bileklikleri değerli kılmaktadır. Pırlanta özel ve kaliteli bir taştır. Bu nedenle pırlanta baget fiyatları uygun değildir. Fiyatı etkileyen farklı faktörler bulunmaktır. Bunlardan ilki baget yapımında kullanılan elmasın karatıdır. Elmasın ağırlığı ve değeri karatla ölçülmektedir. 

Karat arttıkça pırlanta büyümekte ve fiyatı artmaktadır. Diğer bir etken ise pırlanta baget bileklik yapımında kullanılan altındır. Altının gramı ve ayarı isteğe göre değişiklik gösterebilmektedir. 8 ve 14 ayar altınlar 22 ayar altınlara göre daha uygun olmaktadır. Baget bileklik altın ve baget bileklik beyaz altın şeklinde isimlendirilmektedir. Bilekliğin ince veya kalınlığını belirleyen ise altının gramıdır.

Altının gramı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Gerçek pırlantalar sertifikalı olmalıdır. Pırlanta baget bileklik alırken sertifikası olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Gerçek pırlantalar tamamen doğaldır ve bu nedenle maliyetlidir. Zirkon taşından üretilen pırlantalar ise gerçek pırlantalara göre daha uygun fiyatlarda olmaktadır.

Pırlanta Baget Bileklik Modelleri Nelerdir?

Pırlanta baget taşlı bileklik modelleri bagetin şekline göre farklı isimler alabilmektedir. Baget genellikle kare, oval veya dikdörtgen olmaktadır. Aynı zamanda bileklik üzerine döşenen taşlar ve onların işleniş biçimi de pırlanta baget bileklik modellerine etki etmektedir. Yapımında kullanılan altının ayarına göre de farklı isim alabilmektedir. Pırlanta baget bileklik çeşitleri şu şekildedir;

 • Baget taşlı bileklik: Genellikle iki zincir veya örme altının bulunduğu bilekliklerdir ve baget taş sadece ortada kullanılmaktadır.

 • Baget bileklik beyaz altın: Baget bilekliğin beyaz altınla üretilmesi sonucu bu ismi almaktadır.

 • Baget suyolu bileklik: Suyolu modeli küçük küçük bagetlerin aralarında boşluk olmadan yan yana dizilmesiyle oluşturulmasıdır. İstenilen ayarda altın kullanılabilir.

 • 14 ayar baget bileklik,

 • 22 ayar baget bileklik: Pırlanta baget bileklik yapımında kullanılan altının 22 ayar olmalıdır 22 ayar altın saf altına en yakın olandır.

 • İtalyan baget bileklik: Şık ve zarif bir şekilde sadece bir baget taşla oluşturulan bileklik türüdür.

 • Balıksırtı baget bileklik: Baget taşın etrafında balıksırtı denilen bir örgü türüyle oluşturulmuş bileği saran altın kısmın bulunmasıdır.

 • 8 ayar baget bileklik: 8 ayar altından yapılmaktadır. 8 ayar içerisinde en az miktarda altın bulundurur ve başka madenle karıştırarak oluşturulur.

Pırlanta baget bilekliği farklı kombinlerle birleştirmek mümkündür. Gece ve gündüz istenilen kıyafete uyum sağlayabilirler. Boyun kısmı kapalı olan elbiselerde baget bileklik kullanılarak elbiseye canlılık verilebilir. 

Gündüz dışarı çıkarken baget bilekliği ve saati yan yana takmak daha spor bir tarz oluşturacaktır. Özel bir davete giderken sade bir kıyafet tercih edilip üzerine takılacak olan pırlanta baget bileklik ve kolye ile şıklığı tamamlamak mümkündür. Sarı, beyaz veya rose rengi pırlanta baget bileklikler elbisenin rengine göre seçilebilmektedir

Pırlanta Baget Bileklik Kaç Karat Pırlantadır?

Pırlanta baget bileklik istenilen karatla olabilmektedir. Kişinin tercihine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kaç karat alınacağına bütçenin uygunluğuna göre de karar verilmektedir. Karat pırlantada gramı gösteren ağırlık birimidir. Pırlantanın karatı arttıkça büyüklüğü ve değeri de artmaktadır. 

Bazı modeller de küçük küçük dizilmiş birden çok baget olmaktadır. Burada her birinin karatı ayrıdır ve o şekilde hesaplanır. Pırlanta baget bileklik alınırken pırlanta taşının karatı ve bilekliği oluşturan altının gramı ayrı hesaplanmaktadır. Pırlanta baget bileklik alınırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır bunlar;

 • Bu unsurlardan ilki pırlantanın ağırlığıdır. Uluslararası ölçü biriminde karat 0.2 grama denk gelmektedir. Her karat yüz eşit parçaya bölünerek puanlanmaktadır. Karat puanı ürünün özellikler kısmında yer almaktadır.

 • Diğer bir unsur pırlantanın rengidir. Uluslararası standartlara göre pırlantalar en şeffaftan başlayarak kırık beyaz ve sarıya doğru gitmektedir. Bu renk ölçümü D-Z ölçeğiyle ölçmek mümkündür en şeffaf olan pırlantayı ifade etmektedir. Skala Z harfine gittikçe pırlanta sarılaşma başlamaktadır.

 • Pırlantanın berraklığı da dikkat edilecek unsurlardan biridir. Pırlantayı karbon atomu oluşturmaktadır. Karbon elementi kristalleşmektedir, bu kristalleşme esnasında başka minerallerde içine nüfus edebilir. Bu karışan elementler pırlantada kusura neden olmaktadır. Kusur skalası için LC’den başlayarak P3 arasında bir değer belirlenmektedir. LC kusursuz pırlantayı ifade eder. P3 ise berraklığı az olan pırlantayı ifade eder.

Pırlanta Baget Bileklik Kaç Ayar Altından Yapılmıştır?

Pırlanta baget bileklik istenilen maden türünden üretilmektedir. Ağırlıkla kullanılan altındır. Altın uzun ömürlü, kullanışlı ve kararma yapmayan değerli bir maden türüdür. Bu özellikleriyle tercih sebebi olmaktadır. Saf altın 24 ayar olmaktadır. Aksesuar yapımında genellikle 8 ayar,14 ayar ve 22 ayar altın kullanılmaktadır. Altının ayarı şu şekildedir;

 • 8 ayar altın: 8 ayar altın 333 milyemi ifade etmektedir. Yani 1 ayar altının 24’te biridir. Altının 24’te 8'i altın olan ürünlere verilen isimdir.

 • 14 ayar altın: 14 ayar altın %58 saf altın demektir.14 ayar altınlar serttir ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

 • 22 ayar altın: 22 ayar altın 24 ayarın 22’ si altın demektir. Saf altına en yakın altın türüdür.

Altının ayarına göre fiyat değişikli olmaktadır. Bu nedenle pırlanta baget bileklik modellerinde de kullanılan altına göre farklı fiyat ve kaliteden oluşmaktadır.

Pırlanta Baget Bilekliğin Özellikleri Nelerdir?

Kesimi baget olan pırlantalar diğer pırlanta türlerine göre kesim olarak daha zarif ve sade bir forma sahiptir. Çoğunlukla 14 kesim yüzeyine sahip olmaktadırlar. Pırlanta baget bileklikler her kombine ve her ortama uyum sağlayacak şekildedir. 

Pırlanta baget bileklikler hediye almak için de oldukça uygundur. Evlilik yıldönümü, nişan, doğum günü, sevgililer günü ve doğum günü gibi özel günlerde tercih edilmektedir. Değerli olan pırlantaların bakıma ve temizliğine özen göstermek gerekmektedir. Bunun için yapılması gerekenler;

 • Pırlanta baget bilekliği düzenli olarak temizlemek gerekmektedir. Kullanım esnasında baget bileklik fakrı birçok maddeyle temas etmektedir ve bu da zamanla yüzeyinin kirlenmesine sebep olmaktadır. Pırlantaları temizlemek için evde bulunan temizleyicileri kullanmak uygun değildir. Pırlanta temizliği için özel solüsyonlar olmaktadır, bu solüsyonlarla temizliği yapılmalıdır.

 • Pırlantalar sert ve dayanıklı olmasına rağmen yanlış kullanımlarda çatlayabilir veya çizilebilir. Bu nedenle pırlanta baget bilekliği düşürmemeye özen göstermek gereklidir.

 • Havuz veya deniz gibi sularda yüzerken bilekliği çıkarmak gerekmektedir. Suyun verdiği kayganlıkla fark edilmeden koldan çıkabilir.

 • Pırlanta baget bileklik alımı yapılırken sertifikası olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde sahte bir pırlanta gerçek fiyatına alınabilir ve bu da mali zarara sebep olabilir.

 • Pırlanta baget bilekliklerde pırlantayı tutan tırnakların ayar ve kontrollerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Zamanla tırnaklar gevşeyebilir ve kişi fark etmeden pırlanta düşebilir. Bu nedenle kontrol önemli bir konudur.

 • Pırlanta baget bileklikler saklanırken diğer takıların yanına koyulmamalıdır ve onlarla temas ettirilmemelidir.