Tektaş Yüzük

Tektaş Pırlanta Yüzük Fiyatları?

Her tarza ve bütçeye uygun pırlanta fiyatları bulunmaktadır. Tek taş yüzük fiyatları araştırılırken ayrılan bütçe saptanmalıdır. Toplumun her kesimine hitap eden tektaş modelleri tarz ve istekler dahilinde şekil almaktadır. 1 karat pırlanta fiyatı hesaplanırken 4C kuralları göz önünde bulundurulmaktadır. Fiyatları etkileyen en önemli unsur taşın boyutu ve parlaklık değeridir. Evlilik tekliflerinin önemli bir parçasını oluşturan tektaş yüzüklere, 4C kuralına göre fiyat biçilmektedir. 

4C kuralları, Renk (Colour), Berraklık (Clarity), Kesim (Cut), Karat Ağırlığı (Carat Weight) şeklindedir. Pırlanta değerleri bu kategorilere göre belirlenmektedir.D-Z kategorilerinde pırlanta renkleri bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen şeffaf renk pırlantalardır. Pırlanta yüzük fiyatları renk skalasında seçilen isteğe göre belirlenmektedir. Bu skalada toplum tarafından en çok tercih edilen fiyat-performans ürünleri F-G-H kategorisinde yer almaktadır. Berraklık, tektaşların doğadan çıkışlarında oluşan bileşenleri etkilenmektedir. İçerisinde bulunan minerallerin, kristallerle etkileşimi ile ortaya çıkmaktadır. 

Uzmanlar tarafından en az 10 kat büyüten mercekler sayesinde berraklık kontrolleri sağlanmaktadır.Kesim, pırlanta işçiliği ile alakalı olan bir detaydır. İyi kesilmiş elmaslarda yüksek parlama görülmektedir. Tektaş fiyatları ise bu parlamaya göre şekillenmektedir. Her bütçeye uygun olarak üretilen yüzük modelleri 30 karat pırlanta, 15 karat pırlanta, 10 karat pırlanta, 8 karat pırlanta ve 5 karat pırlanta olarak yüksek kademelerden başlamaktadır. Orta segment aile bütçelerine seslenen 0.50 karat pırlanta ve 0.40 karat pırlanta fiyatları görüntüsü ile asil ve şık durmaktadır. 

Tektaş Pırlanta Yüzük Modelleri?

Yüzük modellerinin tarihi günümüzden 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Büyük İskender zamanına elmas madenleri ilk olarak Hindistan’da keşfedilmiştir. Bu süreçte Avrupa’ya ham hallerinin sevki sağlanmıştır. Macar bir kraliçenin tacının elmasla işlenmesinin ardından takı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elmasın doğal hali dışında işlem görmesi 1375 yılında Nokta Kesim Pırlanta yönteminin keşfedilmesi ile başlamıştır. Pırlanta yüzük şekli ise ilk olarak Avusturya Arşidükü Maximilian’ın evlilik teklifi ederken Burgundy’li Mary’ye takdim ettiği teklif yüzüğü sayesinde ortaya çıkmıştır. Sonrasında bir gelenek haline dönüşen tektaş yüzük, tarihle birlikte farklı modeller kazanmıştır. 

1520 yılında açan bir goncaya benzeyen Gül Kesim Tektaşlar satışa sunulmuştur. Sonrasında keşfedilen Feruzzi kesimi ile faset sayısı artırılarak pırlanta parlaklığı anlayışı oluşturulmuştur. Günümüzde de kullanılan Yuvarlak Kesim Tektaşlar, Marcel Tolkowsky tarafından keşfedilmiştir. Yuvarlak tektaş kesim optikliyi, kesim detayı ve ışığı yansıtma gibi önemli yüzük özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Elmaslar diğer mücevherlerin aksine kesimi için yine kendine ihtiyaç duymaktadır. Başka bir maden ile kesimi yapılamamaktadır. 

Güncel olarak kullanılan yuzuk modelleri şekline ve kesimine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de en çok kullanılan tektaş modelleri yuvarlak, baget, prenses kesim pırlanta, oval tektaş, damla tektaş olarak saptanmıştır. Dünyada kullanılan diğer tektaş yüzük modelleri ise; Zümrüt Kesim, Yastık Kesim, Asscher (Kare-Zümrüt) Kesim Pırlanta ve Kalpli Tektaş Yüzük şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Gelenekselleşmiş taşlı yüzük şekillerinden sıkılanlar için isteğe bağlı olarak üretilen özel modellerde vardır. 5 taş, tamtur gövdeli, iç içe alyans, vintage modelleri, katedral ve iç içe dizili pırlanta modelleri de bulunmaktadır.

Var olan geleneksel  tektaş yüzük modelleri şu şekildedir;

 • Tektaş Yüzükler

 • Kenar Taşlı Tektaş Yüzükler

 • Renkli Taşlı Yüzükler

 • Tamtur Yüzükler

 • Yarımtur Yüzükler

 • 5 Taş Yüzükler

 • Coronet Yüzükler

 • Fantezi Yüzükler

 • Tria Yüzükler

 • Baget Yüzükler

 • Tasarım yüzükler

Tektaş Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Pırlanta yüzükler aksesuarlar arasında en derin anlama sahip olan parçalardandır. Genelde evlilik yolunda olan çiftler tarafından tercih edilmektedir. Erkek ve kadın arasında ki bağa anlam katan bir nesnedir. Aşkı ve bağlılığı zarif bir şekilde ifade etmektedir. Teklif yüzüğü olarak anılmaktadır. Maddi ve manevi anlamda değerler taşımaktadır. Evliliğin simgesi olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde kabul edilen bu anlayış üzerinden birçok farklı tarza, zevke ve yaşa göre modeller üretilmektedir. Birçok model arasında seçim yapılırken kişisel zevkler geride bırakılarak, partnerin istekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Partnerin sol yüzük parmağına uygun olarak alınması gereken evlilik teklifi yüzüğü, nişanlılık döneminde sağ yüzük parmağına takılmaktadır. Evlilik sonrasında sol yüzük parmağına daimî olarak geçmektedir. Doğada ki en değerli taş olan elmas, aşk tanrısı Eros’un oklarının ucunda yer aldığı rivayet edilmektedir. Gelenek ve görenekler dolayısı ile sağ ve sol yüzük parmağı olarak aksesuarlar ilişki dönemi belirtmek için kullanılmaktadır. 

Sürpriz olan tekliflere yüzük ölçüsü alınırken, partnerin daha önce kullanmış olduğu yüzük örnek olarak götürülmektedir. Örnek yüzük bulunmaması durumunda tel veya iplik sayesinde parmak ölçüsü alınmaktadır. Kuyumcu ölçüsü olarak geçen yüzük ölçüleri vardır. 7 ile 30 numaraları arasında farklı milimetrik değerlere göre değişim göstermektedir.

Tektaş Yüzük Nasıl Seçilir?

Yuzuk seçimi yapılırken esas olan bazı kurallar mevcuttur. Aşkın ve bağlılığın nişanesi olan tektaş yüzükler, evliliğin başlangıç aşaması olarak görülmektedir. İlk etapta alınacak yüzüğün karatı belirlenmektedir. Taşın boyutunu etkileyen karat, fiyatlarını da etkilemektedir. Kişinin tercihine göre seçim yapılan tektaş modelleri için, büyük tektaş ve zarif tektaş arasında ilk eleme yapılabilmektedir. Burada hediye alan kişinin dikkat etmesi gereken kısım partnerinin zevklerini bilmesinden geçmektedir. Toplumda ince yüzük seven kadınların yanı sıra büyük taşlı yüzük seven kadınlarda bulunmaktadır. Seçimler bu düzen doğrultusunda yapılmaktadır. 

Boyutu belirlenen yüzüklerin şekline karar verilmesinin ardından parlaklığı bu konuda önemli bir diğer unsuru oluşturmaktadır. F ve I arasında değişiklik gösteren parlaklık skalası bulunmaktadır. Bu skala doğrultusunda seçim yapılması gerekmektedir. Kusursuz parlaklığa sahip değerlerin yanı sıra kusursuza yakın, çıplak gözle görülemeyen lekeler ve tamamıyla kusurlu sayılan lekelere sahip parlaklık ölçüleri bulunmaktadır. Seçim yapılan markanın garanti ve bakım konusunda güvenilir olması da gerekmektedir. Evlilik teklifi için yüzük seçiliyorsa, bütçeye ve tarza uygun tercihler yapılabilmektedir.

Tektaş Yüzük Kararma Yapar mı?

İşlenmemiş hali elmas olan pırlantaların kararma yapma olanakları yoktur. Ancak özen gösterilmediğinde, parlaklığını kaybedebilmektedirler. Doğada bulunan en sert değerli taş pırlantadır. Darbelere, çizilmelere ve ısı değişimine dayanıklı bir yapıya sahiptirler. 

Güç ve ihtiras belirten elmaslar, dönemler boyunca soylu aileler ve kraliçeler tarafından kullanılmıştır. Kadında bıraktığı sevgi hissiyatı tarihin birçok kısmında karşımıza çıkmaktadır.

1 karat tek taş, 2 karat tektaş ve 3 karat tektaş yüzükler yapı bakımından elmaslarının kalın olmasından ötürü çizilme oranları daha düşüktür. Parlaklığını uzun süre koruyabilmektedir. 

Evlilik Teklifi Yaparken Tektaş Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalıdır?

Karat, pırlanta seçimini etkileyen en önemli etkenlerdendir. Karat, pırlantanın ağırlığını ifade etmektedir. 1 Karat Pırlanta 200 miligrama eşittir. Pırlanta ölçü birimi olan karat, evrensel bir terimdir. İngilizce kökenlidir, eski tüccarların ağırlık ölçmede kullandıkları karşılaştırmayı ifade etmektedir. Karat, pırlantanın fiyat olarak değerini oluşturmaktadır. Pırlanta karat ne kadar büyükse, fiyat o kadar fazla olarak kabul edilmiştir. 

Bireylerin maddi durumuna göre seçimler yapılabilmektedir. Farklı yaşam koşullarına ait pırlanta tipleri yer almaktadır. 

Sevgililer Günü’nde Tektaş Pırlanta Yüzük Hediye Edilir mi?

Tektaş pırlanta, sevgililer gunune ozel erkek hediyeleri arasında yer almaktadır. Sevgililer veya eşler, partnerlerine tektaş altın yüzük almayı tercih etmektedir. Sevgi ve romantik başlangıçlar için seçilen kare tektaş ise şekil olarak geleneksel ve modern izler taşımaktadır. Geçmiş ve geleceği ifade etmektedirler. Bir diğer ismi olan prenses tektaş, kişiye özel tasarlanabilmektedir. 

En çok tercih edilen altın tektaş, 14 ayar sarı veya beyaz altından oluşmaktadır. Üst kısmına konulan pırlantası ve altından oluşan çemberi ile kadınların tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır. 14 karat pırlanta yüzükler isteğe bağlı olarak 10 taş yüzük modelinde ayarlanabilmektedir. 

İlişkiye ve sadakate verilen anlamdan ötürü sevgili hediyeleri arasında yer almaktadır. Sevgililer günü hediyeleri, kişinin istek, arzu ve maddi durumuna göre değişmektedir. İlişkinin boyutu da bunları etkileyen faktörlerdendir. Yüzük ciddiyet belirten bir hediye olduğundan ötürü evlilik yolunda olan çiftler tarafından tercih edilmektedir.