Tasarım Pırlanta Yüzük

Özel Tasarım Pırlanta Yüzük Fiyatları?

Özel tasarım pırlanta yüzük fiyatları yüzüğün gramı ve kullanılan pırlantanın karatına göre farklılık gösterir. Pırlanta takı çeşitleri arasında ön plana çıkan özellikle kadınların kullanımına uygun ürünlerdir. Parlaklığı ile dikkat çeken bu değerli taşlar özel tasarımları ile şık ve gösterişli kullanıma hizmet eder. Pırlanta denilince akla ilk gelen bir kavram ise karat değeridir. Karat, pırlantanın ağırlık ölçüsü birimidir. Bir karat pırlantanın yaklaşık olarak ağırlığı 200 mili gramdır. Buda 0,2 grama tekabül eder.  

Özel tasarım pırlanta yüzük modellerinde fiyatı karat değerine göre belirlenir.  Pırlanta karatları ne kadar büyük ise alınan takı da o kadar değerli olur. Ayrıca parmak büyüklüğü, takının şekli, ağırlığı,  kullanıcının kişisel zevkleri ve alıcının bütçesi gibi faktörler hangi karat ağırlığında özel tasarım yüzük alınacağını belirler. Karat değerinin yanı sıra pırlantanın kesim şekli de değerini belirleyen ölçütlerden biridir. Simetrik ve eşit boyutlarda kesilen pırlanta çok daha değerli ve gösterişli olacak bir modeldir.

Özel Tasarım Pırlanta Yüzük Modelleri Nelerdir?

Şık ve gösterişli tasarımları ile göz dolduran pırlanta yüzükler her kadının beğenisine hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle, özel günlerde hediye olarak tercih edilen pırlanta yüzükler, farklı tasarımları ile göz doldurmaya devam ediyor. Aşkın ve sevginin simgesi haline gelmiş bu özel tasarım yüzükler evlilik tekliflerinde başrolde yer alır. 

Yüzükleri süsleyen pırlanta taşları farklı şekillerde kesilerek özel tasarım pırlanta modellerinin ortaya çıkmasını sağlar. Pırlanta yüzük çeşitleri hemen hemen her evli ya da nişanlı kadının parmağında vardır. Özel tasarım pırlanta yüzük modellerini şekil, kesim, büyük ve küçük oluşu ile dizilişi ile farklı çeşitlerden oluşur. Bu modelleri şu şekilde sıralayalım:

 • Pırlanta Tektaş Yüzükler: Aşkı sembolize eden bu model tek bir pırlanta taş ile tasarlanmış, şık ve sade görüntüsü ile dikkat çeker.

 • Pırlanta Beş Taş Yüzükler: Beş tane pırlanta taşın yan yana getirilerek tasarlandığı bir modeldir. Son yıllarda oldukça fazla kullanıcısı olan bu modelin, bağlılık ve yıllanmışlık anlamına geldiği söylenir. Bu yüzden evliliğinde evlilik yıl dönümü hediyesi olarak oldukça anlamlı bir modeldir.

 • Pırlanta Baget Yüzükler: Özel tasarım baget yüzük otantik ve zarif tasarımı ile dikkat çeken bir modeldir. Farklı bir görünüme sahip olduğu içim kişinin tarzını iyi bir şekilde yansıtır. Tek bir baget taş etrafında dizayn edilmiş minik taşlardan oluşan bu modelin metal kısımlarının da taşlarla dizili olan çeşitleri vardır.

 • Pırlanta Tamtur Yüzükler: Şık ve gösterişi seven kadınlar tarafından tercih edilen bir modeldir. Tamtur yüzükler oldukça kaliteli pırlanta taşlarla bezenmiş halkalardan oluşur. Zarifliği sevenler için ince şekilde, gösterişi sevenler için ise daha kalın bir şekilde özel olarak tasarlanır.

 • Pırlanta Coronet Yüzük: Pırlanta yüzük modelleri arasında en ekonomik olanı coronet yüzüklerdir. Bu model birden çok minik pırlanta taşın bir araya getirilip tasarlanır. Evlilik tekliflerinde tercih edilen bir çeşit pırlanta yüzüktür.

 • Pırlanta Renkli Taşlı Yüzük: Pırlanta ve takı sektörünün vazgeçilmez bir parçası olan renkli taşlar, özel tasarımlar ile yüzük modellerini süslüyor. Özel tasarım yüzük yaptırmak isteyenlerin tercih ettiği modellerin başında gelir. Klasik pırlanta yüzük dışında farklı bir model isteyenler için bir seçenektir.

 • Pırlanta Tasarım Yüzük: Yüzük modelleri arasında yer alan bir modelde özel tasarım pırlanta yüzüklerdir. Kişilerin isteği üzerine özel bir şekilde tasarlanan, kişisel özelliklerini yansıtan bir modeldir. Elmasın işlenmesi sonucu elde edilen bu yüzük çeşidi şıklığı ile ön plandadır.

 • Pırlanta Efektli Yüzük: Değerli bir taş olan pırlantanın karat olarak büyük olanlarının fiyatı oldukça fazladır. Pırlanta efektli yüzükler ile küçük pırlanta parçaları kullanılarak pırlanta efekti oluşturulur ve kullanıcısına sunulur.

 • Pırlanta Burç Yüzükleri: Kişiye özel tasarım yüzükler arasında yer alan pırlanta burç yüzükleri kadınlar için özel anlamı olması bakımından da tercih edilen bir modeldir.

Özel Tasarım Pırlanta Yüzüğün Özellikleri Nelerdir?

Elmasın kesilerek ve şekillendirilmesi sonucu elde edilen, son derece değerli olan pırlanta yıllar boyunca kadınların beğenisi kaybetmemiştir. Uzun tarihli geçmişi, ışıltı ve parlaklığı ile göze hitap eden bir taştır. Özel tasarım pırlanta yüzük çeşitleri, tercih edeceğiniz değerli taşa göre değişiklik gösterir.  Pırlanta ürün modelleri arasında yer alan safir tasarım yüzükler, en değerli olanıdır. Safir taşının verdiği şıklık ile daha dikkat çekici bir hale gelecektir. Ayrıca özel tasarım pırlanta yüzüklerde klasik tasarımlardan göz alıcı görüntüye sahip birçok modelin kesimi özel olarak yapılır. Örneğin;

 • Yuvarlak şekilde kesilen pırlantalar en çok tercih edilen çeşittir.

 • Parlaklık ve keskinlik içeren oval kesimli pırlantalar. Oval kesimin bir özelliği de parmağın ince ve zarif görülmesini sağlar. Kişisel tercihe göre dar ve geniş özelliklerde olabilir.

 • Damla şeklinde kesim özelliğin de yer alan yüzükler, sıralı şekilde tasarlanan modellerin ortasında yer alan zarif bir özelliğe sahip tasarımdır.

 • Baget şeklinde kesim özelliği olan modeller dikey ve dikdörtgen biçiminde tasarlanır. Günümüzde oldukça popüler olan bir özel tasarım yüzüklerindendir.

Özel Tasarım Pırlanta Yüzükle Evlilik Teklifi Yapılır Mı?

Kadınlar için son derece özel olan zamanların başında evlenme teklifi alınan zaman gelir. Unutulmaz anlara şıklık ve zerafet katacak olan pırlantalar dünya çapında zor bulunan ve dayanıklı olan taşların başında gelir. Bu yüzden oldukça özel ve değerlidir. Evlenme tekliflerinde genellikle tektaş yüzük modelleri tercih edilir.  Her zevke, beğeniye ve bütçeye uygun bir şekilde tasarlanmış modeller sayesinde kadınların vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alır. 

Ayrıca tercih edilen özel tasarım yüzükleri içerisine kişiye özel isim, harf ve tarih yazılabilir. Sevgiyi, bağı, sonsuzluğu ifade eden evlilik sürecinde evlenme teklifi kadar takılacak yüzükte önemlidir. Kadınlar tarzlarına uygun, kendisine yakışan, zarif ve şık model pırlanta yüzüklerden hoşlanırlar. Evlilik teklifi için özel tasarımlı yüzük alınacağı zaman bazı kıstaslara dikkat edilmelidir. Bunlar; karat ağırlığı, rengi, pırlantanın kesim özelliği ve berraklığıdır. Ayrıca yüzük seçerken montür denilen pırlantanın yerleştirildiği boş çerçevenin kaliteli olması pırlanta taşının daha güzel gözükmesinde önemli bir yeri vardır.

Özel Tasarım Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olur?

Pırlanta yüzük denildiği zaman akla ilk farklı karat ölçülerine sahip zarif ve şık takılar gelir. Özel tasarım pırlanta yüzük seçerken taşın ideal karat ölçülerinde olması son derece önemli noktadır. Tektaş pırlanta yüzükler 0,10 karattan başlayarak 2,3 karata kadar farklı boyutları mevcuttur. Karat ağırlığı çoğunlukla taşların ağırlığına göre hesap edilir. Pırlanta yüzük yapımında 1 karat kullanılan bir ölçü değildir. 1 karat pahalı olduğu için bütçesi yüksek olan kişiler tarafından tercih edilen bir ağırlıktır. Pırlanta seçimlerinde taşın büyüklüğü ve karatı karıştırılmaması gereken bir durumdur. Çünkü aynı ağırlığa sahip iki pırlanta yüzük, kesim, berraklık ve renk açısından farklılık göstereceği için aynı fiyatta değildir. Berrak ve lekesiz olan pırlantalar karat değerini arttırır. Ayrıca pırlantanın karat değerini arttıran bir diğer özellik ise renginin olmamasıdır. En değerli pırlanta renksiz ve saydam olanlarıdır.