Elmas Kolye

Elmas Kolye Fiyatları?

Işıltılı ve gösterişli hali ile elmas en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle çeşitli takıların yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu takıların başında ise elmas kolyeler yer gelir. Elmas kolyeler oldukça şık ve ihtişamlı olmaları sebebiyle kadınların en çok tercih ettiği kolye modelleri arasında yer almaktadır. 

Pırlantanın işlenmemiş ham hali olan elmas oldukça parlak ve gösterişli bir taştır. Bu nedenle elmastan üretilen kolyeler de aynı ihtişama sahip olurlar. Dünya üzerinde bilinen en genç elmas bir milyar, en yaşlı elmas ise üç milyar yaşındadır. Bu da elmasın değerine değer katmaktadır. 

Özel günleri kutlamak veya sevdiklerine hoş sürprizler yapmak amacıyla hediye almak isteyen kişiler elmas kolye çeşitleri hakkında kısa bir araştırma yaparlar. Bu araştırma sırasında elmas kolyelerin modelleri, özellikleri kadar elmas kolye fiyatları da merak edilenler arasında yer alır.

Genel bir araştırma sonucunda elmas kolyeler hakkında net bir fiyat bilgisine ulaşmak pek mümkün değildir. Bunun nedeni elmas kolyelerin birbirinden farklı taşlardan, farklı boyutlarda ve işçilikler ile üretilmeleridir. Bu nedenle kolyelerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Elmas kolyeler hakkında en net fiyat bilgisine tercih edilecek ürün modelinin belirlenmesinin ardından ulaşılmaktadır.

Elmas Kolye Modelleri Nelerdir?

Elmas kolyeler, kolye çeşitleri arasında oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu tercihin sebepleri arasında elmas kolye modellerinin son derece çeşitli olması ve bu çeşitliliğe bağlı olarak hemen hemen herkesin kendi zevkine ve tarzına uygun olan kolyeyi bulabilmesi yer almaktadır. Bu nedenle elmas kolyeler ve elmaslar ile birlikte diğer değerli taşlar da kullanılarak tasarlanan kolyeler çokça sevilmektedir.

En çok tercih edilen elmas kolye modelleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Su damlası elmas kolye: Elmas kolyeler arasında tercihlerin ilk sırasında yer alan elmas kolye modeli su damlası olarak bilinen elmas kolyedir. Adından da anlaşılacağı üzere su damlasına benzemesi nedeniyle bu ismi alan kolye modeli sade ve şık tasarımları sevenler tarafından oldukça fazla beğenilmektedir. 

 • Siyah elmas kolye: Hedef kitlesi olan kadınlar tarafından çokça beğenilen siyah elmas kolye ismini kolyede kullanılan elmasın renginden almaktadır. Genel olarak beyaz renkte görmeye alışkın olunan elmasın aksine siyah renkte olan siyah elmas kolye şık ve gösterişlidir. Bu nedenle yoğun olarak tercih edilmektedir. 

 • Elmas pırlanta kolye: Elmas pırlantanın işlenmemiş halidir. Elmasın saf hali ve işlenmiş yani pırlantanın birleşimi ile meydana getirilen kolye modelleri elmas pırlanta kolye olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak elması çevreleyen pırlantalar ile tasarlanan elmas pırlanta kolyeler birbirinden farklı tasarımlara sahip olabilmektedir. Yalnızca tek bir elmasın kullanıldığı modeller olduğu gibi daha küçük ancak fazla sayıda elmas kullanılarak da tasarımlar oluşturulabilmektedir.

 • Elmas altın kolye: Elmas ve başka bir değerli maden olan altının birleşiminden meydana gelen elmas altın kolyeler de en çok tercih edilen elmas kolye modelleri arasında yer almaktadır. Elmas altın kolyelerde yalnızca elmasın yer aldığı zincir altından olabileceği gibi altın işlenerek farklı formlarda da kolye içerisinde yer alabilmektedir. Elmasın kullanım şekli, boyutu ve altının ayarına bağlı olarak elmas altın kolyelerin fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

 • Elmas yakut gerdanlık: Elmas ile beraber diğer değerli taşlar arasında yer alan yakutun da kullanıldığı gerdanlık modelleri elmas yakut gerdanlık olarak adlandırılmaktadır. Elmas gerdanlık modelleri başlı başına sevilen ve tercih edilen ürünler iken elmas yakut gerdanlıklar da aynı şekilde şık tasarımları sebebiyle sevilen modeller arasında yer almaktadır.

Elmas Kolyenin Özellikleri Nelerdir?

Elmas takılarda kullanılan en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle de kolye olarak çokça tercih edilmektedir. Elmas kolye satın almak isteyen kişiler tarafından yapılan araştırmada elmas kolyelerin özellikleri de merak edilmektedir.

Elmas kolyelerin özellikleri şu şekildedir:

 • Elmas kolyelerde kullanılan elmaslar dünya üzerinde bulunan en sert taştır.

 • Elmas taşı dünya üzerinde bulunan en değerli dört taş arasında yer almaktadır.

 • Elmaslar tek başlarında kolye yapımında kullanılabilmektedir.

 • Elmas kolyelerde farklı değerli taşlar da kullanılabilmektedir.

 • Elmas kolyelerde kullanılan pırlantaların karatları değişmektedir.

 • Elmas kolyelerde kullanılan altınların ayarları değişkenlik göstermektedir.

 • Elmas taşı doğal taşlardandır. Bu nedenle elması taşıyan kişiye fiziksel ve duygusal faydaları olacağına inanılmaktadır.

 • Elmasın bedeni temizleyerek negatif enerjilerden arındıracağına inanılmaktadır.

 • Elmas kolyeler başarı ve cesaret anlamlarını taşımaktadır.

 • Elmas kolyelerde kullanılan elmasların kişileri sakinleştirerek kötü rüyalar görmelerine engel olacağına inanılmaktadır.

 • Elmas taşının sağlamış olduğu faydalar arasında sadakat duygusu da yer almaktadır. Elmas kolyelerde kullanılan elmas taşının kolyeyi kullanan kişilerde sadakat duygusunu pekiştirdiğine de inanılmaktadır.

 • Elmasların ışığı kırma yetisi oldukça yüksektir. Bu nedenle oldukça parlak ve göz alıcı taşlar arasında yer almaktadırlar.

 • Pırlantalar gibi elmasların da karatları bulunmaktadır. Bu karatlar elmasın büyüklüğüne ve bu büyüklük ile bağlantılı olarak elmasın ağırlığına göre değişkenlik göstermektedir. Elmasın karatı arttıkça fiyatı da artış göstermektedir.

 • Elmas taşlarının zehirlenmelere karşı koruduğuna da inanılmaktadır.

 • Elmaslar doğal taşlar arasında yer aldığından elmas kolyelerin negatif enerjilerden arındırılması adına yapılan bazı temizleme işlemleri bulunmaktadır. Bu işlemler temiz su ile yapılabildiği gibi; tütsüleme ile, toprağa gömülerek, tuzlu su veya deniz suyu ile de yapılabilmektedir.

Elmas Kolye Kaç Karattır?

Elmas kolyeler isteğe bağlı olarak birçok farklı boyutta üretilebilmektedir. Bu boyutlarla beraber elmasın ağırlığının artması sebebiyle elmas karatı da değişmektedir. Örneğin bir gram elmas beş karata eşittir. Bu duruma bağlı olarak elmas kolyelerde kullanılan taşların boyutu ve ağırlığının artması ile birlikte taşların karatları da değişkenlik görmektedir. 

Elmas kolyelerin karatları 0.15 karat olabileceği gibi 2 karat da olabilir. Bu nedenle elmas kolyelerin kaç karat olduğu hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Ancak karatların artması ile birlikte kullanılan elmasın kütlesi de arttığı için doğru orantılı olarak elmas kolyelerin fiyatlarının da arttığı bilinmektedir. Hemen hemen her karattan elmas kolyenin olması ise elmas kolye satın almak isteyen herkesin kendi bütçesine uygun olan elmas kolyeyi bulabilmesine imkân tanımaktadır. 


Elmas Kolye Kaç Ayar Altından Yapılmıştır?

Elmas kolyelerin yapımında en çok kullanılan değerli madenler arasında altın yer almaktadır. Altınlar elmas taşının bulunduğu zincirde kullanıldığı gibi aynı zamanda elması çevresinde de işlenerek kullanılabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak elmas altın kolyeler meydana gelmektedir.

Elmas altın kolyelerde kullanılan altınlar beyaz, sarı, yeşil gibi farklı renklerde olabilmektedir. Bu durum da kişinin kendi zevkine uygun olan kolyeyi bulabilmesine imkân tanımaktadır. Elmas altın kolyelerde kullanılan altınların ayarları değişmektedir. 

Altın ayarı kullanılan altının saflığını belirtmek amacıyla kullanılan bir terimdir. En saf altın 24 ayar olarak belirtilirken bu ayar 8’e kadar düşebilmektedir. Genellikle takılarda kullanılan altın ayarı ise 14 ayar altındır. Ancak tercihe göre 24 ayar altın da kullanılabilmektedir. Bu nedenle elmas kolyelerde kaç ayar altın kullanıldığı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Kullanılan altının saflığına göre kolyelerin fiyatları da değişkenlik göstermektedir.